3 września 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Biegaczki, dbajcie o własne bezpieczeństwo


W ubiegłym tygodniu w Lesie Kabackim na południu Warszawy mężczyzna zgwałcił biegaczkę. To tragiczne wydarzenie oraz zbliżająca się jesień zmuszają nas do przypomnienia rad związanych z bezpieczeństwem podczas codziennych treningów. 

new york bieganie

Samotnie biegnąca kobieta wciąż nie może czuć się bezpiecznie. Wybór nieodpowiedniej pory i miejsca treningu może zakończyć się dla niej tragicznie. Dlatego bardzo ważne jest by podczas codziennych treningów minimalizować wystąpienie potencjalnych zagrożeń. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z poniższymi radami.

Po pierwsze biegaj w grupie lub w parze. Wspólne bieganie jest nie tylko bezpieczniejsze, ale i bardziej przyjemne. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, także z uwagi na różny poziom sportowy wielu osób, ale wówczas rozwiązaniem może być towarzystwo osoby jadącej obok na rowerze lub po prostu bieg z psem.

Po drugie, jeżeli biegasz sama, zadbaj o odpowiednią porę wychodzenia na trening. Najbezpieczniej jest w godzinach porannych, a najmniej bezpiecznie od godziny 18:00. W Polsce w porze jesienno-zimowej zmrok zapada już po 16:00, więc jeżeli musisz biegać po tej godzinie musisz też zwrócić uwagę na…

…odpowiednie miejsce biegowe – to po trzecie. Gdy jest ciemno, nie powinniśmy biegać w lesie czy parku, które są nieoświetlone. Nie będzie więc w tym nic odkrywczego, jeśli przyznamy, że trzeba wybrać miejsce, które jest blisko ludzi, miejsce, które posiada odpowiednie oświetlenie ulicznych lamp albo oświetlony stadion.

Po czwarte wybieraj odpowiednie ubranie. Jak wiemy na rynku mamy bogaty asortyment kobiecego sprzętu biegowego. Panie mogą wybierać w rzeczach obcisłych (lajkrach) lub luźniejszych (dresach). Zarówno panom jak i paniom bardziej podoba się ta pierwsza wersja stroju. Jednak są dwie strony medalu-obcisły strój przyciąga uwagą i może stać się powodem do zaczepki przez potencjalnego napastnika. Warto więc czasem maskować swoje walory, ubierając dresy. 

Po piąte, jeżeli biegasz samotnie w mało uczęszczanym miejscu zrezygnuj ze słuchania muzyki podczas biegu. Założone słuchawki odbierają poprawne funkcjonowanie zmysłu słuchu, który może nas ostrzec przed zagrożeniem. 

Po szóste nie udostępniaj swoich tras i godzin treningów na portalach społecznościowych. Popularne serwisy w Internecie to nie tylko ciekawe miejsce dla biegaczy, ale także prawdziwa kopalnia wiedzy dla zboczeńców. Dlatego wszystkie szczegółowe informacje dotyczące swoich treningów zachowaj dla siebie i zaufanych znajomych.

Po siódme – jeśli możesz zaopatrz się w gwizdek. Zabierajcie na bieganie głośny gwizdek sędziowski. Bardzo skutecznie zniechęca do działania wielu napastników, a jednocześnie efektywniej niż krzyki ściąga zainteresowanie innych osób. Powiesić na szyję, nie zajmuje dużo miejsca, nie przeszkadza.

Więcej porad znajdziecie w artykule Aleksandry Szmigiel-Wiśniewskiej Biegaczko, pamiętaj aby biegać bezpiecznie.

Policja szuka gwałciciela

Tymczasem jeżeli chodzi o piątkowe wydarzenia Policja wciąż poszukuje sprawcy gwałtu. Na stronie Komendy Stołecznej Policji (www.policja.waw.pl) czytamy:

Policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa II poszukują mężczyzny podejrzewanego o dokonanie gwałtu. Do zdarzenia doszło w piątek około godziny 19.00 w pobliżu ulicy Moczydłowskiej na terenie Lasu Kabackiego. Sprawca zaatakował kobietę, która zeszła ze ścieżki w głąb lasu.

Rysopis sprawcy:

  • wiek z wyglądu około 35 lat,
  • wzrost co najmniej 190 cm,
  • muskularna budowa ciała,
  • twarz owalna, cera opalona,
  • włosy ciemne, proste, kilkucentymetrowe.

1_35632.jpg


Mężczyzna był ubrany w jasną koszulkę z krótkim rękawem, spodnie długie. Na rękach miał czarne rękawiczki.

Osoby, które w piątek (30.08.2013 r.) przebywały na terenie i w pobliżu Lasu Kabackiego i mogły widzieć mężczyznę, którego rysopis i portret pamięciowy publikujemy, prosimy o kontakt z Komendą Rejonową Policji Warszawa II, Wydział do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu tel. 22 603-14-54 lub całodobowo z oficerem dyżurnym jednostki tel. 22 603-11-56.

Informacje można przekazywać również na alarmowe numery policji 997 i 112. Gwarantujemy anonimowość.

Możliwość komentowania została wyłączona.