8 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Lifestyle

Naukowcy potwierdzają: regularny wysiłek wspomaga rozwój dziecka!


Zakłada się, że im większą liczbę zajęć fizycznych ma dziecko, tym jest zdrowsze. Ćwiczenia wspomagają jego rozwój, wzmacniają mięśnie, polepszają kondycję itd. Czasem jednak zbyt duża ilość treningów może prowadzić do wielu kontuzji. W związku z częstymi złamaniami kończyn wśród dzieci i młodzieży, naukowcy zdecydowali się przeprowadzić badania dotyczące aktywności fizycznej u młodzieży.

1.jpg

Bieg dla dzieci w ramach Berlin Marathon

 

Badacze chcieli sprawdzić czy wzrost uprawianej aktywności fizycznej może przyczynić się do mniejszej ilości kontuzji. Celem naukowców było także zbadanie czy zwiększona liczba zajęć wychowania fizycznego w szkole, może poprawić motorykę dziecka, jego sprawność ruchową i wytrzymałość kostno-mięśniową na urazy.  

Przebieg badania  

Grupa badawcza liczyła w sumie 1708 dzieci (836 dziewcząt i 872 chłopców), w wieku 7-9 lat. Experyment trwał dwa lata. Przez pierwszy rok dzieci trenowały codziennie przez 40 minut. W drugim roku zwiększono czas ćwiczeń o 20 minut. Podczas całego trwania eksperymentu odnotowano kontuzje wśród 417 dziewcząt i 500 chłopców. Naukowcy dokonywali pomiarów ciała i wydolności fizycznej za pomocą przyrządów laboratoryjnych, w tym promieni rentgena w celu zbadania prawidłowego rozwoju kostnego.  
Kobiety górą?  

Rozwój elastyczności mięśniowej był zdecydowanie lepszy wśród dziewcząt. Naukowcy zbadali także skoczność uczestników badania. Tutaj również dziewczęta były górą (P < 0.05). Poziom kontuzyjności był na podobnym poziomie u obu płci. W przypadku innych wskaźników wydolności fizycznej, to nie różniły się one zbytnio między sobą w wśród chłopców i dziewcząt.  

 

2.jpg

Dzieci są mile widziane m.in. na zajęciach Biegam Bo Lubię (fot. BbL)


Możemy biegać z dziećmi, z głową  
Naukowcy doszli do wniosków, że codzienne zajęcia wychowania fizycznego w szkole wpływają pozytywnie na rozwój siły mięśniowej dziecka oraz jego wydolności. Badacze są pewni, że taki wysiłek fizyczny nie wpływa na ryzyko złamań ani kontuzji. Wykryta ilość urazów jest jak najbardziej w normie.
Jak pokazuje badanie, rzeczywiście warto się zatroszczyć o to, aby dziecko sporo czasu spędzału na treningach. Korzystne byłoby nawet zabieranie pociechy ze sobą na jogging. Należy pamiętać jednak o tym, aby biegać z dzieckiem po miękkim terenie, żeby nie narażać zbytnio jego stawów, ponieważ one wciąż się rozwijają. Warto zadbać o to, aby dostosować prędkość i czas ćwiczeń do kondycji pociechy, a nie do siebie. Niech dla dziecka będzie to prawdziwa przyjemność pobiegać z rodzicami. Może nawet uda się je zarazić miłością do biegania. Olbrzymie korzyści jakie dzięki temu osiągnie mogą mu pomóc zachować lepszą sprawność fizyczną w dorosłym wieku.      

Źródło: The American College of Sports Medicine

 

Możliwość komentowania została wyłączona.