16 grudnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Czy byli projektanci Nike ukradli strategiczne dokumenty?


Kilka dni temu Nike wystąpiło oficjalnym z pozwem na 10 mln USD przeciwko trójce swoich jeszcze do niedawna projektantów, którzy we wrześniu odeszli do głównego globalnego konkurenta: adidas’a. Ci trzej projektanci, to: Dennis Dekovic, dyrektor zespołu projektowego Nike Football (odpowiedzialny miedzy innymi za Nike Magista),  dyrektor zespołu projektowego Nike Basketball Marc Dolce i Mark Miner, Senior Footwear Designer, Nike Running.

johnsontrack
Siedziba Nike – Oregon, USA

Sam pozew jest niezwykle ciekawy i na jego podstawie można stworzyć prawdopodobnie ciekawy scenariusz na kryminał z rejonu "business fiction" (w nawiązaniu do political fiction) z tą różnicą, że wygląda na to, że to wcale nie takie "fiction", tylko realna historia.

Kiedy firmy wypowiadają się o sobie publicznie bardzo rzadko usłyszeć możemy negatywną opinię na temat dowolnego konkurenta. Nie tym razem. Tutaj jest ostra jazda po bandzie, choć adidasowi dostaje się trochę, niejako przy okazji.

Spróbujemy w skrócie, w formie zarysu scenariusza przedstawić historię jaką w pozwie przedstawia Nike. Zastrzegamy, że jest to punkt widzenia Nike i słowa które są tam użyte są słowami Nike.  Adidas nie wypowiada się w temacie.

Oto zarys scenariusza:

W marcu 2014 Brian Foresta, niegdyś projektant w Nike, dziś wiceprezydent w adidas, spotyka sie z Dekovicem i Dolce i sugeruje, że mogliby kiedyś razem pracować.

Trójka projektantów, czuje prawdopodobnie, że mogliby zacząć zarabiać więcej, pracując na własny rachunek. Postanawiają zatem, stworzyć warunki w których otrzymaliby od adidasa konkretną ofertę, która pozwoliłaby sfinansować powstanie własnego studia koncepcyjnego aby po kilku latach móc pracować już na własny rachunek.

Zaczynają bardziej aktywnie promować swoje osoby poprzez media społecznościowe (Twitter, Instagram). W maju 2014 Dokovic i Dolce kupują tysiące followersów, żeby stworzyć sztuczne wrażenie, popularności wokół własnych osób. Te wysiłki kończą się w końcu sukcesem, przyciągają adidasa z konkretną ofertą.

Konspiratorzy tworzą koncepcję niezależnego, innowacyjnego studia pracującego dla adidasa i obiecują dostarczyć mnóstwo informacji, która da adidasowi przewagę i pozwoli uderzyć w Nike, dzięki wyjawieniu planów strategicznych na najbliższe 2-3 lata w trzech największych sektorach: bieganiu, ubraniach i piłce nożnej.

Konspiratorzy są jednak związani z Nike umową o zakazie konkurencji, która uniemożliwia im pracę w adidas przez co najmniej rok po zakończeniu pracy w Nike. Dlatego będą świadczyć dla adidasa tylko "usługi konsultingowe", w zamian za obietnicę przyszłego zatrudnienia.

Bojąc się konsekwencji złamania umowy o zakazie konkurencji przekazują jej treść do adidasa, który gwarantuje, że pokryje wszelkie koszty ewentualnego procesu, wraz z opłaceniem zewnętrznej firmy prawniczej mającej ich reprezentować. Spotykają się kilkukrotnie aby omówić szczegóły z prawnikami zatrudnionymi przez adidasa.

W Maju 2014 Dekovic ma problem z amerykańską wizą (jest Chorwatem) i przekonuje Nike do zapłacenia 50 tys USD aby ulokować go z rodziną we Włoszech. To nieprzypadkowe działanie, Dekovic wie, że we Włoszech uzyskanie wyroku skazującego za złamanie umowy o zakazie konkurencji będzie trudne.

W czerwcu 2014 konspiratorzy zaczynają świadczyć usługi konsultingowe dla adidasa, głównie w zakresie organizacji samego studia w Nowym Jorku.

Pod koniec sierpnia staje się jednak jasne, że adidas nie zgodzi się na finansowanie projektu co do którego nie będzie miał pewności, że go kontroluje. Projektanci godzą się na formalne zatrudnienie w adidasie.  

Od kwietnia do września trwa proces kompletowania dokumentów będących własnością intelektualną Nike w celu ich późniejszego wykorzystania w pracy dla adidas.

Kilka dni przed odejściem z Nike, Dekovic oznajmia, że jego laptop jest zepsuty. Zawozi go do zewnętrznej firmy gdzie gdzie przekopiowane zostają tysiące dokumentów będących własnością Nike. Następnie zwraca zepsuty komputer, stwarzając wrażenie że od jakiegoś czasu jest nieużywany. Na trzy dni przed odejściem wysyła email na swoją prywatną skrzynkę ze ściśle tajnymi projektami, rysunkami jeszcze nie pokazanego buta dla jednego ze sponsorowanych przez Nike zawodników.

Skradzione dokumenty zawierały:

– Strategiczne plany rozwoju, plany wdrażania produktów, w szczególności strategia dla piłki nożnej na następne trzy-cztery lata wraz ze strategią konkurowania bezpośrednio z adidasem do 2016 roku.

– rysunki, projekty butów piłkarskich i uniformów drużyn na Mistrzostwa Europy 2016

– dokumenty opisujące planowane wprowadzane technologie w butach i ubraniach które nie zostały jeszcze upublicznione

– dokumenty finansowe pokazujące zyski na każdym sektorze wraz z projekcją na najbliższe 12-18 miesięcy

– materiały marketingowe, opisujące strategie promocyjne, planowane historie wokół konkretnych produktów,

– dokumenty opisujące ściśle tajną metodologię wirtualnego projektowania butów i  testów komputerowych.

– manuale opisujące szczegółowe, krok po kroku postępowanie przy premierzy nowych produktów

Ostatnie dni w Nike obejmowały czyszczenie komputerów, telefonów, tabletów ze wszystkich informacji, maili, smsów jakie mogło by ich obciążać

W ostatnim dniu pracy w Nike konspiratorzy upubliczniają na Instagramie swoje zdjęcie.

konsporatorzymain
Od lewej: Dolce, Dekovic, Miner

Wychwalając publicznie adidasa, mówią jednocześnie o swoim uznaniu i respekcie dla Nike, wspominając nawet, że mogliby za kilka lat wrócić do współpracy z Nike jako zewnętrzni konsultanci

Pracując w Nike i bazując częściowo na starych projektach Nike, Dokovic pracował w sekrecie nad nową linią Moonwalker, linią butów i odzieży, która ma ukazać się wiosną 2015. .

Ci z was, którzy chcą przeczytać więcej – mogą zapoznać się z całym 50 stronicowym pozwem.

Możliwość komentowania została wyłączona.