Korona Ultramaratonów Polskich

Dla biegowych górali wyżynnych i nizinnych!
Bruce
Wyga
Wyga
Posty: 54
Rejestracja: 28 wrz 2014, 22:20
Życiówka na 10k: 46:16
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Tak czysto teoretycznie. Gdybyście mieli wybrać Koronę Ultramaratonów Polskich, która miałaby się składać z np. 5 imprez (idąc przykładem Korony Maratonów Polskich) - jakie byłyby Wasze typy? :)

PS. Szukałem czy ktoś nie zakładał już podobnego tematu, ale nie natknąłem się na żaden.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
rockduck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1077
Rejestracja: 12 lip 2011, 14:26
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Sudecka Setka
Bieg 7 Dolin
Rzeźnik
Ultra grania Tatr

I z 5 jest problem, ale ja generalnie jako kryterium przyjalbym zaliczenie biegu w różnych pasmach polskich gór :)
Ostatnio zmieniony 20 paź 2014, 07:51 przez rockduck, łącznie zmieniany 1 raz.
misio80
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 313
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:53
Życiówka na 10k: 37:55
Życiówka w maratonie: 3:29
Lokalizacja: Kołaków

Nieprzeczytany post

Chudy Wawrzyniec?
Awatar użytkownika
rockduck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1077
Rejestracja: 12 lip 2011, 14:26
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Myślałem właśnie o Chudym albo o niepokornym mnichu z racji że o Pieniny zahacza
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Skoro używamy dużych słów, to już się nie rozdrabniajmy:
1. Bieg Rzeźnika Hardcore (lub wersja "tam i z powrotem", jeśli zostanie wprowadzona);
2. Bieg Siedmiu Szczytów
3. 6x Babia
4. Bieg Ultra Granią Tatr.
5. BUT Challange.

Jeśli któregoś nie będzie (np. 3 lub 4), to Transjura.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Awatar użytkownika
kamilv
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 259
Rejestracja: 15 paź 2013, 19:31
Życiówka na 10k: 43:53
Życiówka w maratonie: 3:40:00

Nieprzeczytany post

Ale jakie by kryteria przyjąć?
Najtrudniejsze technicznie, najdłuższe, czy jedno z drugim? Wtedy coś mniej więcej jak Kangoor napisał. Do tej listy może dojść Łemkowyna 150, która startuje za kilka dni...
Czy tylko te ze "standardowymi" dystansami, czyli powiedzmy do 100k?
Czy te najbardziej "klasyczne", popularne, z najdłuższą tradycją? Wtedy na pewno by weszły Rzeźnik, Sudecka i B7D, nie wiem co jeszcze, reszta się może zmieniać w najbliższych latach.
Czy wszystkie te kryteria po trochu?
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A dlaczego piszecie o biegach górskich?
Było coś chyba takiego jak czteropak ultra, Mirza wprowadził, ale nie jestem pewna, bo się tym nie interesowałąm. Trzeba przetrzepać net. W skład wchodziły chyba:
- Kaliska Setka w Blizanowie
- Bieg Czteroetapowy w Zamościu
- Bieg 12 godz. w Rudzie Śląskiej
- Bieg 24 godz. w Katowicach
Ludziowiec
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 189
Rejestracja: 26 lut 2013, 08:20
Życiówka na 10k: 42:02
Życiówka w maratonie: 3:20:20
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

rockduck pisze: "(...)ja generalnie jako kryterium przyjalbym zaliczenie biegu w różnych pasmach polskich gór :)
TO byłoby idealne dzisiaj kryterium plus
kamilv pisze:Najtrudniejsze technicznie, najdłuższe, czy jedno z drugim? Wtedy coś mniej więcej jak Kangoor napisał. Do tej listy może dojść Łemkowyna 150, która startuje za kilka dni...
I liczę, że kiedyś (?) będzie można zaliczyć do tej "kategorii" Rzeźnika z Nazad`em (w te i wew te)

Trudno jednak nie zgodzić się z poglądem MEL.
MEL. pisze:A dlaczego piszecie o biegach górskich?
Było coś chyba takiego jak czteropak ultra, Mirza wprowadził, ale nie jestem pewna, bo się tym nie interesowałam. Trzeba przetrzepać net. W skład wchodziły chyba:
- Kaliska Setka w Blizanowie
- Bieg Czteroetapowy w Zamościu
- Bieg 12 godz. w Rudzie Śląskiej
- Bieg 24 godz. w Katowicach
Tyle, że w tej klasyfikacji rozważyłbym GWINT (I Edycja w tym roku, ale wg opinii o biegu należy spodziewać się Drugiej i Kolejnych)

Ale to już Mamy dwie kategorie, choć Pierwszy Wpis nie sprecyzował w jakim terenie...
Jeśli pokonasz co wcześniej nie znałeś, to poznanie właśnie rozpocząłeś od siebie.
Awatar użytkownika
kamilv
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 259
Rejestracja: 15 paź 2013, 19:31
Życiówka na 10k: 43:53
Życiówka w maratonie: 3:40:00

Nieprzeczytany post

MEL. pisze:A dlaczego piszecie o biegach górskich?
Było coś chyba takiego jak czteropak ultra, Mirza wprowadził, ale nie jestem pewna, bo się tym nie interesowałąm. (...)
Ludziowiec pisze:Trudno jednak nie zgodzić się z poglądem MEL. (...)
Ale to już Mamy dwie kategorie, choć Pierwszy Wpis nie sprecyzował w jakim terenie...
Dokładnie, to są dwie zupełnie różne kategorie, nie wrzucałbym ich do jednego worka.

Transjurę znam tylko z opowiadań, ale nie wiem czy by nie wypadła gdzieś pomiędzy tymi kategoriami?

A z górskich, to Zimowy Karkonoski w "sprzyjających" warunkach ma potencjał by się stać mega rzeźnią :)
Awatar użytkownika
rockduck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1077
Rejestracja: 12 lip 2011, 14:26
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

wszystko zależy o co ma chodzić w tej koronie


1. najtrudniejsze biegi ultra (no to robimy te wszystkie B7S, BUT etc)
2. przekrojowe (tu moja propozycja po jednym z kazdego pasma)
3. mieszane (zimowy, gorski,uliczny, krotki, długi)
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

MEL. pisze:A dlaczego piszecie o biegach górskich?
Bo pytanie było zadane na zasadzie "co ci się najbardziej kojarzy z ultra".
Jeśli w zakres wchodzą biegi bez określonego dystansu, to na listę podstawową dodaję obowiązkowo Zamieć w wersji jednoosobowej, z jakimś 3 cyfrowym minimum ;-)
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:
MEL. pisze:A dlaczego piszecie o biegach górskich?
Bo pytanie było zadane na zasadzie "co ci się najbardziej kojarzy z ultra".
Jeśli w zakres wchodzą biegi bez określonego dystansu, to na listę podstawową dodaję obowiązkowo Zamieć w wersji jednoosobowej, z jakimś 3 cyfrowym minimum ;-)
Ale skoro przy maratonach w Koronie chodzi o te płaskie i asfaltowe, to przy ultra chyba też chodzi o te raczej płaskie i asfaltowe/utwardzone. Czy nie?
Bruce
Wyga
Wyga
Posty: 54
Rejestracja: 28 wrz 2014, 22:20
Życiówka na 10k: 46:16
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ludziowiec pisze:choć Pierwszy Wpis nie sprecyzował w jakim terenie...
Temat założyłem głównie po to, aby zobaczyć, które biegi ultra w Polsce (niezależnie od terenu itd.) cieszą się największym uznaniem wśród biegaczy. Również po to, aby zobaczyć jakimi kryteriami kierowalibyście się przy wyborze.

kamilv pisze:Ale jakie by kryteria przyjąć?
No właśnie Ty powiedz jakie kryteria byś przyjął, gdybyś "musiał" wybrać :) Ja patrzyłbym chyba na połączenie trudności z prestiżem/tradycjami danych biegów.

MEL. pisze:Ale skoro przy maratonach w Koronie chodzi o te płaskie i asfaltowe, to przy ultra chyba też chodzi o te raczej płaskie i asfaltowe/utwardzone. Czy nie?
Jeśli o mnie chodzi, to przywołując Koronę Maratonów Polskich, miałem na myśli tylko liczbę maratonów w jej skład wchodzących. Ultra to ultra, niezależnie od terenu :)

MEL. pisze:A dlaczego piszecie o biegach górskich?
Słuszna uwaga. Może warto by rozróżnić nasze wyliczanki na Koronę Ultramaratonów Polskich i Koronę Górskich Ultramaratonów Polskich?

Tylko, o ile z biegami górskimi nie ma w Polsce problemu, jeśli chodzi o ich ilość i popularność, to jak jest z płaskimi ultramaratonami?
Gdzieś czytałem, że w 2013 roku w Polsce odbyło się 79 standardowych maratonów, więc jest z czego wybrać te pięć koronnych imprez. Ciekawi mnie, ile płaskich ultramaratonów odbywa się co roku w Polsce?
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Bruce pisze:
MEL. pisze:A dlaczego piszecie o biegach górskich?
Słuszna uwaga. Może warto by rozróżnić nasze wyliczanki na Koronę Ultramaratonów Polskich i Koronę Górskich Ultramaratonów Polskich?

Tylko, o ile z biegami górskimi nie ma w Polsce problemu, jeśli chodzi o ich ilość i popularność, to jak jest z płaskimi ultramaratonami?
Gdzieś czytałem, że w 2013 roku w Polsce odbyło się 79 standardowych maratonów, więc jest z czego wybrać te pięć koronnych imprez. Ciekawi mnie, ile płaskich ultramaratonów odbywa się co roku w Polsce?
A ilu jest w Polsce maratończyków biegających płaskie/asfaltowe, a ilu ultramaratończyków biegających płaskie/asfaltowe? Te proporcje są prawdopodobnie zbliżone.
Awatar użytkownika
Rychu
Wyga
Wyga
Posty: 150
Rejestracja: 12 sie 2009, 16:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

korona ultra? bez sensu
ODPOWIEDZ