Krotsza noga

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
dr zero
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 03 sie 2003, 16:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: katowice

Nieprzeczytany post

Przy okazji wizyty u ortopedy dowiedzialem sie, ze mam lewa noge krotsza o 8mm. Lekarz zalecil mi wkladki pod piete. Nabylem takie i wsadzilem do butow. Poczatkowo chodzilo sie z tym koslawo, po kilku dniach juz tego nie czuje. Zastanawiam sie jednak, jak sie bedzie z tym biegac (nie moge wyprobowac, bo mam kontuzje) i czy nie bedzie to przeszkadzac w prawidlowej pracy stopy i buta (amortyzacja) w intensywnym ruchu.

Ma ktos z Was doswiadczenia z krotsza noga, czy tylko ja jestem jakis taki felerny? :)
kamil
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Toyota
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 11 sie 2003, 20:02
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Witam,
Nikt nic nie naskrobał, to na chwilę zrezygnuję z biernego uczestnictwa na forum :)
Ja też mam jedną nogę krótszą (1 cm) dzięki ignorancji Pani Ortopedy, która prowadziła mnie w dzieciństwie. W skrócie, różnica doszła do dwóch cm i dało się już zbić tylko o cm (korkami właśnie), bo potem przestałam rosnąć :(. Ale do rzeczy: ja przestałam nosić korek jakieś cztery lata temu, głównie ze względu na to, że nie do wszystkich butów da się go włożyć. Organizm się przestawił i w sumie jest git. Tak naprawdę różnica do 1 cm jest dopuszczalna. Na razie nie odczuwam żadnych dolegliwości związanych z nienoszeniem korka. I w końcu jest mi wygodnie w lewym bucie :)

Pozdrawiam
dr zero
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 03 sie 2003, 16:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: katowice

Nieprzeczytany post

Czyli jak? Noszenie tych korkowych wkladek wydluza krotsza noge??

Biegasz z tymi wkladkami? Ja sie zastanawiam, czy wkladac je do butow biegowych (gdy juz wroce do biegania).
kamil
Awatar użytkownika
Toyota
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 11 sie 2003, 20:02
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Nie noszę ich w ogóle. Jeżeli jeszcze rośniesz, to masz szansę, że ta różnica się wyrówna, ale musisz te wkładki nosic bez przerwy - kości dostają wtedy bodziec do rośnięcia. Noszenie okazjonalne może Cię jedynie przyprawić o ból kręgoslupa (tak było u mnie w każdym razie).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Toyota
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 11 sie 2003, 20:02
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

P.S. Ja przestałam nosic wkładki, jak przestałam rosnąć (no bo po co się męczyć bez sensu :)).
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Krotsza noga nie jest okresleniem precyzyjnym . To moze byc zly kat ustawienia miednicy i to sie da skorygowac manualnie .
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
dr zero
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 03 sie 2003, 16:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: katowice

Nieprzeczytany post

Ja juz nie rosne. Chyba ze wszerz :)

Nierownosc nog zmierzyl mi ortopeda - metrem krawieckim od miednicy do kostki w lezeniu (chyba sie na tym znal).
kamil
Awatar użytkownika
Murat
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 424
Rejestracja: 18 paź 2003, 18:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lubin

Nieprzeczytany post

Trochę uwag o długości kończyn dolnych:
-wyróżnia się dwa rodzaje pomiaru kończyn dolnych:względna /od kolca biodrowego przedniego górnego do kostki przyśrodkowej/ oraz bezwzględną /od kretarza większego do kostki przyśrodkowej/
-możemy mieć nierówne długości względne przy równych bezwzględnych ponieważ na ten pierwszy pomiar wpływ mają warunki w obrębie stawu biodrowego
-taka sytuacja może mieć miejsce np. przy przykurczu zgieciowo -przywiedzeniowym w stawie biodrowym.Likwidacja tej patologii przywraca "równość" względną kończyn /pisał o tym Wojtek/
-sprawa dokładności pomiaru:przy mierzeniu długości względnej dokładność wynosi ok.0,5 cm.Przy pomiarze długości bezwględnej mocno zależy od ilości tkanki na biodrach i można przyjąć błąd pomiaru 0,5-1 cm.
-różnica długości kończyn dolnych 1 cm jest bez znaczenia praktycznego
-noszenie wkładek nie przyspieszy "rośnięcia" krótszej nogi-ma ono na celu wyrównanie ustawienia miednicy i zapobiegać skrzywianiu się kregosłupa lędźwioego ,co może w przyszłości owocować bólami,tak więc o ile zachodzi konieczność ich noszenia należy je stosować mimo ukończenia wzrostu.
Reasumując-skrót długości względnej dr Zero 8 mm:
-dokładnośc pomiaru przewyższa znacznie możliwości metra krawieckiego i samej metody
-przyjmując nawet za dobra monetę te 8 mm to i tak nie ma to znaczenia praktycznego i uwazam,że spokojnie możesz sobie tym głowy nie zawracać.
Pozdrawiam !



(Edited by Murat at 3:51 pm on April 19, 2004)
dr zero
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 03 sie 2003, 16:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: katowice

Nieprzeczytany post

Dziekuje Ci Muracie za tak dokladna eksplanacje problemu :) Duzo mi to wyjasnilo. Oddajac honor ortopedzie, pomiaru dokonywal jakims specjalnym metrem - z inna podzialka niz na krawieckim. Jednak on te roznice zauwazyl na oko podczas badania. Gdy sie polozylem na kozetce, od razu powiedzial, ze mam nieznacznie krotsza lewa noge - potem mierzyl juz tylko dla formalnosci.

Najwazniejszym dla mnie pytaniem jest zatem teraz, czy owa ok. centymetrowa roznica moze byc przyczyna bolu kolana. Krotsza mam lewa noge, boli mnie lewe kolano, po stadnionie biegam w lewa strone, czyli lewa noga po wewnetrznej, bardziej obciazona.
kamil
zula
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 420
Rejestracja: 05 mar 2004, 13:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: warszawa

Nieprzeczytany post

Wojtek! Jak chcesz manualnie ustawić miednicę?! Polamać i złożyc na nowo?!! W imadełko?!!:orany:
Często mniej oznacza więcej
Awatar użytkownika
Murat
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 424
Rejestracja: 18 paź 2003, 18:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lubin

Nieprzeczytany post

Kamil-popróbuj biegać z tą wkładką w odwrotną niż obecnie stronę na stadionie-jak nie bedzie zmiany to eksperyment ten wylkuczy "krótką noge" jako przyczynę bólu kolana.
Manualne ustawienie miednicy i wyrównanie przez to skrótu nogi?
Można to sobie teoretycznie wyobrazić,chociaż nie spotkałem sie w praktyce:
Jeżeli przyczyną skrótu jest przykurcz zgięciowo-przywiedzeniowy stawu biodrowego to aby zachować równoległe ustawienie nóg /umożliwiające chodzenie/ odruchowo wykonuje się taki "skręt" miednicą który skutkuje automatycznie względnym skróceniem kończyny dolnej.Oczywiście zniwelowanie tego przykurczu biodra załatwiałoby cały problem.Niestety najczęstszą przyczyną tego przykurczu są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe i taki manewr jest nierealny.Ale gdyby była to jakaś zadawniona kontuzja-to kto wie...
Na peno nie ma mowy "łamaniu miednicy"!
Awatar użytkownika
Toyota
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 11 sie 2003, 20:02
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Prawdę mówiąc, nigdy nie wdawałam się w mocno techniczne :) szczegóły mojej wady, ale z tego co pamiętam, mam zwyczajnie krótszą nogę (bez żadnych przykurczy), co skutkuje obniżeniem lewego talerza biodrowego - doskonale widać to przed lustrem. Można leczyć operacją, kiedyś nawet chciałam, ale obejrzenie programu na temat łamania kości, zakładania śrub i rozciągania, zanim zdążą się dobrze zrosnąć, odebrało mi na to ochotę. Mój ortopeda przedstawił sprawę jasno - nie oczekuje, że jako kobieta będę nosić korki w szpilkach :) ale jeśli będę ćwiczyć, to powinno być OK. Na razie jest w porządku, zobaczymy za dwadzieścia lat :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Quote: from zula on 6:42 pm on April 19, 2004
Wojtek! Jak chcesz manualnie ustawić miednicę?! Polamać i złożyc na nowo?!! W imadełko?!!:orany:
Mialem na mysli chiropraktyke i zastosowalem skrot myslowy . Murat fachowo i szczegolowo to objasnil i oczywiscie chodzi o manipulacyjne ustawienie kregow za czym idzie gruntowna poprawa postawy .

W Polsce chiropraktyka jest w powijakach i widzialem jedynie jakis link do chiropraktorow w Bydgoszczy .
Na zawodachw Stanach , chiropraktycy maja swoje stoiska , gdzie wlasnie mierza ustawienie nog i ich dlugosc .

Ciekawostka jest fakt , ze doswiadczony chiropraktor potrafi manualnie obnizyc goraczke , wyleczyc z alergii i chocby z chronicznych sklonnosci do zapalenia ucha ( jak to bylo w przypadku mojego dziecka ).
Brzmi jak bajka o zelaznym wilku , metoda ma bardzo wielu oponentow , ja znam pozytywne skutki z autopsji .
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
zula
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 420
Rejestracja: 05 mar 2004, 13:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: warszawa

Nieprzeczytany post

wyleczyc z alergii i chocby z chronicznych sklonnosci do zapalenia ucha ( jak to bylo w przypadku mojego dziecka ).
To interesujące-w jaki sposób i ile to trwało? Przedmuchuwał trąbkę Eustachiusza przy tym?
Często mniej oznacza więcej
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To akurat jest swiecowanie - specjalizuja sie w tym indianie z plemienia Hopi
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
ODPOWIEDZ