DYSKUSJA: Diety tłuszczowe, LCHF, paleo, primal w sporcie

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Izanelke
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2014, 22:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam serdecznie,
Jestem doktorantką w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Obecnie szukam osób chętnych do udziału w badaniach do mojej pracy doktorskiej nt. "Znaczenia białek angiopoetynopodnych w regulacji gospodarki lipidowej podczas długotrwałego wysiłku w zależności od diety". W projekcie mam 3 grupy badanych: osoby na diecie wegańskiej, osoby na diecie bogatotłuszczowej oraz osoby na diecie tradycyjnej, mieszanej (kontrola). O ile nie mam problemów ze znalezieniem osób chętnych stosujących dietę mieszaną, to do pozostałych grup ciągle szukam ochotników - zwłaszcza bogatotłuszczowej. Może ktoś z Was miałby ochotę wziąć udział w badaniach?

Szukam zdrowych mężczyzn w wieku 25-35 lat, będących na diecie bogototłuszczowej (tzw. Kwaśniewskiego/Optymalnej) lub wegańskiej.
Panowie powinni mieć BMI w normie (od 18,5do 24,9 kg/m2), nie palić papierosów, być osobami aktywnymi fizycznie.
Z osobami badanymi odbędą się dwa spotkania.
Podczas pierwszego spotkania ocenimy wydolność fizyczną metodą bezpośrednią na cykloergometrze (pomiar VO2max i HRmax).
W czasie drugiego spotkania (najwcześniej dobę po pierwszym) – w godzinach porannych i na czczo – zrobimy pomiar składu ciała, a następnie badany będzie poddany 90-minutowemu wysiłkowi fizycznemu o umiarkowanej intensywności na cykloergometrze. Podczas wysiłku 3-krotnie pobierzemy próbkę krwi (zostanie założony wenflon).
Przed drugim spotkaniem badani będą proszeni o notowanie przez 7 dni spożywanych produktów spożywczych w celu oceny ich sposobu żywienia, a także o wypełnienie Międzynarodowego Kwestionariusza Aktywności Fizycznej IPAQ w wersji skróconej.

Osoby badane otrzymają wyniki testu wydolnościowego, pomiaru składu ciała, ocenę sposobu żywienia z możliwością konsultacji z żywieniowcem, a także lipidogram.
Serdecznie zapraszam!
Dane kontaktowe:
Izabela Michnowska
imichnowska@imdik.pan.pl
numer telefonu: 698 753 817
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
małymiś
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1527
Rejestracja: 09 paź 2013, 11:26
Życiówka na 10k: 0:53:02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Eee ja tylko LCHF. Nie pomogę.

Kwaśniewski i jego optymalne żywienie niech idzie sobie daleko i szybko stąd...a Bmi to ściema...
Klanger
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1241
Rejestracja: 16 gru 2012, 17:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A twoje LCHF to nie jest przypadkiem - po polsku - dieta bogatotłuszczowa, o której jest napisane powyżej...
Awatar użytkownika
maly89
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4862
Rejestracja: 10 paź 2011, 23:05
Życiówka na 10k: 37:44
Życiówka w maratonie: 02:56:04
Lokalizacja: Gdańsk / Lidzbark Warmiński
Kontakt:

Nieprzeczytany post

małymiś pisze: Kwaśniewski i jego optymalne żywienie niech idzie sobie daleko i szybko stąd...
Tak wygląda to "optymalne żywienie" o którym mówisz:
Zasady diety:
Jadasz 3 posiłki dziennie, np. na śniadanie jajecznicę na bekonie, na obiad - soczystą golonkę lub pieczoną kaczkę, a na kolację - zapiekankę z żółtego sera, szynki i jaj. Dieta opiera się na jajach, produktach mlecznych i mięsie, istotnym elementem są sery, ale jedzone bez chleba, za to ze śmietaną, masłem i majonezem. Codzienna porcja mięsa to ok. 100-200 g. Jeżeli jemy chude mięso, to dodajemy do niego tłuszcze, np. drób urozmaicamy dodatkiem boczku. Unikamy węglowodanów - w ciągu dnia wolno ich dostarczyć organizmowi tylko 50 g. Żeby zachować te zasady, można zjeść zaledwie 300 g warzyw lub mało słodkich owoców (ze względu na dużą zawartość węglowodanów niewskazane są banany, gruszki czy jabłka). Z tego samego powodu należy zrezygnować z pieczywa i potraw mącznych.
Awatar użytkownika
małymiś
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1527
Rejestracja: 09 paź 2013, 11:26
Życiówka na 10k: 0:53:02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Oczywiście, ze LCHF jest bogatotlusCzowa, ale dlaczego od razu ma to być Kwaśniewski?

Paleo tez jest wysokotluszcowe...
Awatar użytkownika
maly89
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4862
Rejestracja: 10 paź 2011, 23:05
Życiówka na 10k: 37:44
Życiówka w maratonie: 02:56:04
Lokalizacja: Gdańsk / Lidzbark Warmiński
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Z tego co napisała koleżanka chodzi po prostu o dietę wysokotłuszczową. Poza tym dieta Paleo niekoniecznie musi być niskowęglowodanowa :)
Awatar użytkownika
małymiś
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1527
Rejestracja: 09 paź 2013, 11:26
Życiówka na 10k: 0:53:02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Napisala: będących na diecie bogototłuszczowej (tzw. Kwaśniewskiego/Optymalnej).

I o to "tzw" ja się osobiście czepiam.

Ale co tam piątek dzisiaj. A po co te badania?
Awatar użytkownika
Lisciasty
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 978
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

małymiś pisze:A po co te badania?
Kolega czytać nie umie?
Żeby określić znaczenie białek angiopoetynopodnych w regulacji gospodarki lipidowej podczas długotrwałego wysiłku w zależności od diety :]
Gdy na rzyci zgolę włoski, jestem piękny, jestem boski!
Awatar użytkownika
małymiś
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1527
Rejestracja: 09 paź 2013, 11:26
Życiówka na 10k: 0:53:02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No wcieło mnie na tym angiocośtam.... Ale tak na prawdę to mi chodzilo o teze pracy...
Izanelke
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2014, 22:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

małymiś pisze:Oczywiście, ze LCHF jest bogatotlusCzowa, ale dlaczego od razu ma to być Kwaśniewski?

Paleo tez jest wysokotluszcowe...
Jestem mile zaskoczona tak żywą dyskusją nt. mojego projektu :) bardzo się cieszę i już wszystko wyjaśniam.
Co do diety bogatotłuszczowej - Kwaśniewski vs paleo - Napisałam o diecie Kwaśniewskiego ponieważ w tej chwili w grupie bogatotłuszczowej mam osoby, które stosują tę właśnie dietę i miałam nadzieję, że może na forum znajdę kolejne takie osoby - im grupa bardziej jednolita tym oczywiście lepiej.
Oczywiście, to prawda, że dieta paleo także jest bogatotłuszczowa, zawierająca więcej białka i tłuszczu a mniej węglowodanów niż typowa dieta zachodnia. Jednak spożycie makroskładników w diecie paleo nie jest ściśle sprecyzowane (tak jak ma to miejsce w diecie dra Kwaśniewskiego). Według najnowszych oszacowań spożycie makroskładników w okresie Paleolitu mieściło się w szerokich zakresach. W zależności od wielu czynników - potrzeb, preferencji możliwości - stosowane są różne wersje diety paleo.
Jeśli ktoś z Was stosuje bardziej ubogie w węglowodany wersje diety paleo (tym samym bogatsze w tłuszcz), to także serdecznie zapraszam i zachęcam do wzięcia udziału w badaniach :)

Cel badania angiocośtam :) - W sumie odkryto 8 białek angiopoetynopodobnych w ciągu ostatnich 10 lat, w tym jedno ostatnie w 2013 roku. Interesują mnie dwa z tych białek - ANGPTL3 i 4. Regulują one aktywność lipazy lipoproteinowej, a tym samym wpływają na stężenie triglicerydów i poszczególnych frakcji cholesterolu (LDL i HDL) we krwi. Każdy z nas te białka posiada, ale jest duże zróżnicowanie osobnicze. Nikt nie wie dlaczego. W wielu pracach podkreślany jest także wpływ diety na stężenie tych białek we krwi. Potwierdzono, że wraz ze wzrostem wolnych kwasów tłuszczowych (podczas np. głodu lub długotrwałego wysiłku fizycznego), zwiększa się ekspresja tych angiopoetynopodobnych protein. Co ciekawe, prawdopodobnie nie tylko wolne kwasy tłuszczowe jako takie regulują uwalnianie ANGPTL, ale także ma znaczenie rodzaj kwasów tłuszczowych (jest ciekawe badania, gdzie wykonano wlew dożylny przez 6h różnych mieszanek kwasów tłuszczowych, które w różnym stopniu powodowały wzrost stężenia ANGPTL). W krwi moich ochotników oznaczam stężenie ANGPTL3 i 4, glukozę, insulinę, wolne kwasy tłuszczowe, masę lipazową, triglicerydy, cholesterol całkowity i jego frakcje, a także poszczególne kwasy tłuszczowe.

Kto chętny? :)
imichnowska@imdik.pan.pl
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Szkoda, że jestem wege, kobietą i na dodatek za starą. Poddałabym się takim angiobadaniom.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

MEL. na wege tez mozna jesc wysokotluszczowo, tylko, ze dieta raczej monotonna wtedy jest...
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No właśnie ostatnio jestem bardzo tłuszczowa, bo przeczytałam książkę "Dieta bez pszenicy" i postanowiłam potestować. Węglowodanów rzeczywiście chyba mniej, za to wsuwam ziarna, orzechy jak głupia. Na początku miałam wrażenie, że chudnę (objętościowo), ale waga pokazuje coś odwrotnego, nabieram masy. Nie kapuję tego. Na diecie bezpszenicznej jestem prawie 3 tygodnie. Dieta wcale nie jest monotonna.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Patrzac z perspektywy faceta ktory lubi miecho to wege wydaje mi sie ubogie, ale potrafie zrozumiec, ze dla kogos kto miesa nie je, to czyste LCHF tez moze byc monotonne ;)

MEL. mozesz podrzucic jakies wysokotluszczowe potrawy wege?
Awatar użytkownika
MEL.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1590
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:27
Życiówka na 10k: 46:56
Życiówka w maratonie: 3:43
Lokalizacja: Las Kabacki
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ja nie wiem czy robię wysokotłuszczowe, bo mi się nie chce nic liczyć, ale np. biorę sobie taki chlebek i do tego pasta utarta z ugotowanego grochu/fasoli/ciecierzycy/soczewicy z nierafinowanym olejem z lnu/lnianki/słonecznikowym/dyniowym...etc. z jakimiś np. suszonymi pomidorami, czosnkiem albo innym warzywem i przyprawami lub ostatnio po prostu uduszona w odrobinie wody dynia hokkaido z olejem lub coś utarte z avocado. No i do tego jeszcze jakaś kupa warzyw - pomidory, ogórki kiszone, sałaty, papryka, kapucha, cykoria lub surówki.
ODPOWIEDZ