Biegam Dla Łukasza - W drodze do Korony Maratonów Polskich

Moderator: infernal

Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Witam wszystkich czytelników.

Pozwólcie, że się nie będę mocno przedstawiać, bo nie o mnie tutaj chodzi. Pewnie słyszeliście o Łukaszu Berezaku, chorym chłopcu, który stał się w spontaniczny sposób głównym bohaterem WOŚP 2014. Kto nie słyszał, może wygooglować i poczytać. Bardzo mnie poruszyła Jego historia. Na tyle bardzo, że postanowiłem, że chcę Mu w jakikolwiek sposób pomóc. Wtedy zrodził się pomysł biegania. Może dlatego, że nigdy tego wcześniej nie robiłem, zawsze chciałem, a w końcu dostałem ogromną porcję motywacji. Bieganie jest popularne w Polsce coraz bardziej, więc podczas każdej imprezy biegowej mogę znaleźć kogoś, kto o Łukaszu nie słyszał. Jestem totalnym amatorem, nie miałem styczności ze sportem od wielu lat, mój stan zdrowia jest dobry, ale kondycja i waga leżą. Czas komuś pomóc, a przy okazji zmienić coś u siebie. Planuję zdobyć Koronę Maratonów Polskich. To mój pierwszy plan. Czas jaki sobie na to daję to regulaminowe 2 lata, 2014-2016. Zaczynam od Poznania - 12.10.2014r. Będziecie mogli mnie po drodze spotkać w bielskim Biegu Fiata w maju i w chorzowskim Półmaratonie we wrześniu. Na pewno rozpoznacie, ze względu na ciuchy z informacją o moim projekcie.

To mój pierwszy tego typu dziennik, pewnie może to na razie różnie wyglądać, postaram się jednak dopiąć każdy element w 100%. Testuję aplikacje i sprzęt do monitoringu, daję sobie na to czas do końca tego tygodnia. Tyle tytułem wstępu.

Liczę na zainteresowanie się Łukaszem (jest akurat czas PITów, a można Mu przekazać 1% podatku - wszystkie najważniejsze informacje są na stronie www.lukaszberezak.pl) i na Wasz doping. Dziękuję serdecznie w imieniu swoim i całej rodziny Berezaków.

K.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek
Pora, żeby miało to wszystko ręce i nogi. Moja metryczka:

Wiek: 23
Wzrost: 187cm
Waga: 112kg

Jest sporo, przy czym jestem endomorfikiem. Nie jest to forum kulturystyczne, więc obwody pominę.

Obrazek

Postanowiłem przygotowywać się z planem Jerzego Skarżyńskiego z jego strony. Pierwszy okres będzie trwał 10 tygodni i zostanie zakończony startem na 10km. Planuję biegać 3x tygodniu: we wtorki, czwartki i w niedziele wg następującego schematu:

T1. 4 x (5’ biegu + 3’ w marszu) + GR + GS
T2. 3 x (7’ biegu + 3’ w marszu) + GR + GS
T3. 3 x (10’ biegu + 3’ w marszu) + GR + GS
T4. 2 x (15’ biegu + 3’ w marszu) + GR + GS
T5. 15’ biegu + 3’ w marszu + 20’ biegu + GR + GS
T6. 2 x 20’ biegu + 3’ w marszu) + GR + GS
T7. 20’ biegu + 3’ w marszu) + 25’ biegu + GR + GS
T8. 2 x 25’ biegu + 3’ w marszu) + GR + GS
T9. 20’ biegu + 3’ w marszu) + 30’ biegu + GR + GS
T10. 2 x 30’ biegu + 3 marszu) + GR + GS / 40’ biegu + GR / START 10 KM


Obrazek

Mam zamiar biegać w sprzęcie spersonalizowanym polskiej marki (na razie wstrzymam się z informacją, której), czekam tylko na grafika, który przygotuje wzór ze zdjęciem Łukasza i informacją o akcji. Jeśli chodzi o buty, na razie większość treningów będzie w terenie zielonym, jedynie rozgrzewka to asfalt. Mam na stanie buty Salomon Speedcross III i Asics Enduro. Myślę, że przy mojej wadze jest to dobry wybór.

Obrazek
No i najważniejsze. Mój cel to pomoc Łukaszowi Berezakowi klik. Łuki miał swoje 5 minut w mediach, ale na pewno nie jest bohaterem jednej akcji. Mam nadzieję, że podczas biegów zostanę zauważony, a to w jakikolwiek sposób przełoży się na pomoc.

CELE 2014:
22 BIEG FIATA 18.05.2014 BIELSKO-BIAŁA (10KM)
II PARKOWY PÓŁMARATON 07.09.2014 CHORZÓW
15 POZNAŃ MARATON 12.10.2014 (1/5 KORONA MARATONÓW POLSKICH)
Ostatnio zmieniony 11 mar 2014, 10:06 przez BiegamDlaŁukasza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Mała zmiana kolejności. Trafiłem na plan W 33 DNI DO 10 KM http://bieganie.pl/?show=1&cat=274&id=4273 Nie znalazłem żadnego śmiałka, który się podjął tego zadania, więc postanowiłem być #1 (oczywiście z tych ujawnionych). Traktuję ten plan jako zaprawę, alternatywę dla planów 6 i 10 tygodniowych. A po nim ruszam już z Jerzym Skarżyńskim.

Obrazek

Dni do startu: 27
Dzień tygodnia: Poniedziałek

Dziś wg planu przypada dzień wolny, ale wykorzystałem go na spacer i rozciąganie.
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Dni do startu: 26
Dzień tygodnia: Wtorek, 11.03.2014
Trening: rozgrzewka + bieg 00:04:00 + schłodzenie i rozciąganie

Dziś pogoda w południowej Polsce dopisywała, ubrałem się wręcz za grubo, bo mimo, że sama jednostka treningowa trwała tylko 4 minuty, to na zewnątrz spędziłem dużo więcej czasu. Samopoczucie bardzo dobre, z rozciągania metodą S K i B, P R O S T A , K L A P S na razie zrezygnuję, na rzecz totalnego luzu. Już się nie mogę doczekać następnego treningu.
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Dni do startu: 25
Dzień: Środa, 12.03.2014
Trening: Siła ogólna, sprawność

Dziś Core Stability stąd + trening nóg stąd. Wszystko bardzo delikatnie, bo nie chcę przesadzić na starcie, jak na amatora przystało. Wyczytałem dziś, że to właśnie zbyt wysokie ambicje są przyczyną niepowodzeń u ludzi, którzy zaczynają przygodę ze sportem. Zamierzam do tych treningów dodać jeszcze bardzo, bardzo lajtowo pompki (plan z 100pompek.pl od poziomu 0), brzuszki i być może drążek.

Obrazek
Mam dylemat odnośnie butów, może ktoś z czytających bloga mi doradzi. Na stanie sfatygowane wizualnie Asics Enduro. Służyły jako buty codzienne w trakcie budowy. Nie biegałem w nich dużo, ale nie wiem, czy wciąż są dobre, tzn czy nie zrobię sobie w nich więcej szkody, niż pożytku. Dołączam małą sesję, ktoś może rzuci okiem i powie, czy są ok? Ew. zastanawiam się nad Edikenami 50, nie są drogie, ale nie wiem, jak z moją wagą przy nich. Salomony Speedcross III chwilowo wyautowane, wizyta w serwisie (podeszwa zaczęła się odklejać po 2 miesiącach, kilku biegach i może przełażonych 20km w terenie)

Kod: Zaznacz cały

http://oi58.tinypic.com/i5rbyp.jpg
http://oi59.tinypic.com/mj8ghx.jpg
http://oi60.tinypic.com/b997rl.jpg
http://oi58.tinypic.com/23vfiaq.jpg
http://oi61.tinypic.com/a0ytnd.jpg
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Dni do startu: 24
Dzień: Czwartek, 13.03.2014
Trening: rozgrzewka wg Adama Kleina + bieg 00:06:00 + 3 przebieżki + schłodzenie truchtem i rozciąganie

Kto wie, czy nie ostatni trening przed załamaniem pogody. Nie ma co dużo pisać, na razie daję radę.
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek
Dostałem dziś prezent od jednego z forumowiczów:

Obrazek

Polecam tego Pana: http://biernawski.com/
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Dni do startu: 20
Dzień tygodnia: Poniedziałek, 17.03.2014
Trening: Pierwsze 10 minut ciągłego biegu poprzedzone rozgrzewką, zakończone przejściem do marszu i rozciąganiem. A w domu po powrocie kilka serii brzuszków i pompek. Super dzień, bo kilka godzin temu dostałem od Piotrka @LoveBeer logotyp, który bardzo mi się podoba. Z tego co się dowiedziałem, rodzinie Berezaków również. Jeszcze raz ogromne podziękowania dla tego Pana, polecam każdemu, kto szuka grafika :spoko:
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Powstała spontaniczna grupa https://www.facebook.com/groups/biegamdlalukasza/

Może ktoś zechce się dołączyć :)
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Dni do startu: 18
Dzień tygodnia: Środa, 19.03.2014
Trening: TOTALNY NIEWYPAŁ. Nie wiem skąd taki obrót sprawy, ale po 4 minutach biegu myślałem, że wyzionę ducha. Nie uważam, że przesadziłem z intensywnością. Dobiegłem do 6 minut z trudem, przeszedłem do marszu, zatrzymałem się, porozciągałem delikatnie i zrobiłem 6 interwałów 1 minuta biegu - 1 minuta marszu. Na następny dzień (czyli dziś) zakwasów nie ma, ale czuję nogi z waty, szczególnie przy pokonywaniu schodów. Jeśli jutro się to nie poprawi, a mam wg planu przebiec AŻ 14 minut, to trzeba będzie ten plan porzucić, na rzecz czegoś prostszego. Trochę jestem zmartwiony.
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek

Dni do startu: 16
Dzień tygodnia: Piątek, 21.03.2014
Trening: Miało być 14 minut, nie licząc rozgrzewki i przebieżek. Niestety plan dla osoby o moim profilu był zbyt ciężki. Nie uda mi się go zrealizować, bo w piątek przeczłapałem ledwo 10 minut i to z ogromnym trudem. Od poniedziałku 24.03 chcę zmienić treningi. Z tego powodu muszę też nieco przetasować planowane starty. Nie ma co się oszukiwać :niewiem:
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Witam po małej przerwie.

Obrazek

Jak pisałem wcześniej, porwanie się do rywalizacji 10km w miesiąc było w moim przypadku zbyt pochopne. Postanowiłem więc przez 2 tygodnie (aktualny i poprzedni) potruchtać z legendarnym 6 tygodniowym planem. Założyłem sobie, że będę biegać 3-4 razy w tygodniu, wg tygodnia 3 i 4. Odpowiednio 2' biegu/3' marszu i 3/2. A od przyszłego poniedziałku zaczynam z planem, o którym pisałem już na początku, czyli z planem Jerzego Skarżyńskiego


Obrazek

Reklamacja Salomonów Speedcrosss III kupionych w Decathlonie zaowocowała zwrotem pieniędzy i bonem o wartości 50zł. Do bonu dołożyłem 10zł i kupiłem znane i lubiane buty Kalenji Ediken 50. Wiem, że przy mojej wadze może nie jest to najlepszy wybór, ale zaryzykowałem. Biegało się w nich znakomicie.

Obrazek

Niestety jestem zmuszony nieco zmodernizować plany na ten rok, postawiłem na starty w moim regionie. Zostaje oczywiście schemat 10-21-42, dochodzi jeszcze szalone 5km.

CELE 2014:
MEN EXPERT SURVIVAL RACE 18.05.2014 WROCŁAW (5KM Z PRZESZKODAMI)
III BIEG PSZCZYŃSKI O PUCHAR CARBO ASECURA 15.06.2014 PSZCZYNA (10KM)
MEN EXPERT SURVIVAL RACE 22.06.2014 WARSZAWA (5KM Z PRZESZKODAMI)*
II PARKOWY PÓŁMARATON 07.09.2014 CHORZÓW
SILESIA MARATHON 05.10.2014
MEN EXPERT SURVIVAL RACE 19.10.2014 POZNAŃ (5KM Z PRZESZKODAMI)*

---
* pod warunkiem dostania się do grupy wolontariuszy pomagających podczas biegu.

Obrazek

Marszobiegi nie sprawiały mi problemu, szczególnie, że biegałem przez weekend w Parku Śląskim. Świetne miejsce, dużo biegaczy, dużo miejsca (godzina 8 rano). Nic tylko biegać :) 2 minuty lekkiego truchtu, później 3 minuty marszu. Nawet się nie spostrzegłem, a minęło pół godziny. Tak upłynął mi sobotni i niedzielny poranek. Jedno jest pewne, każda wizyta w Katowicach = bieganie w tym miejscu. Bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj postanowiłem debiutować w połówce i maratonie.
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dziś trening mi kolejny raz nie poszedł. Ogromna zadyszka, złapała mnie później kolka, do kitu podsumowując. Bieganie nie jest jednak sportem dla mnie. Jak szybko założyłem tego bloga, tak szybko też go kończę. Cześć :grr:
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

BiegamDlaŁukasza pisze:Dziś trening mi kolejny raz nie poszedł. Ogromna zadyszka, złapała mnie później kolka, do kitu podsumowując. Bieganie nie jest jednak sportem dla mnie. Jak szybko założyłem tego bloga, tak szybko też go kończę. Cześć :grr:

Obrazek

:bum: :bum:
Awatar użytkownika
BiegamDlaŁukasza
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 04 mar 2014, 14:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek

No to zaczynamy na poważnie. Zaprawa zrobiona z różnymi skutkami, ale liczę, że teraz będzie już tylko lepiej. Plan, który wybrałem na debiut jest autorstwa Jerzego Skarżyńskiego. Można go znaleźć na jego stronie, a tak w skrócie:

- 3 etapy przygotowawcze: A) 10-tygodniowy wstęp, B) 8-tygodniowa stabilizacja, C) 8-tygodniowa stabilizacja stabilności,
- etap A zakończony startem na 10km, 4 tydzień etapu C zakończony półmaratonem, finalnie maraton,
- trening 3-4x tygodniu,
- po każdym treningu Gimnastyka Siłowa i Gimnastyka Rozciągająca.

Od jutra wchodzi etap A:

1. WT, CZW, (SOB)*, ND 4 x (5’ biegu / przerwa 3’ w marszu) + GR + GS
2. WT, CZW, (SOB), ND 3 x (7’ biegu / p. 3’ w marszu) + GR + GS
3. WT, CZW, (SOB), ND 3 x (10’ biegu / p. 2-3’ w marszu) + GR + GS
4. WT, CZW, (SOB), ND 2 x (15’ biegu / p. 2-3’ w marszu) + GR + GS
5. WT, CZW, (SOB), ND 15’ biegu / p. 2-3’ w marszu + 20’ biegu + GR + GS
6. WT, CZW, (SOB), ND 2 x (20’ biegu / p. 2-3’ w marszu) + GR + GS
7. WT, CZW, (SOB), ND 20’ biegu / p. 2-3’ w marszu + 25’ biegu + GR + GS
8. WT, CZW, (SOB), ND 2 x (25’ biegu / p. 2-3’ w marszu) + GR + GS
9. WT, CZW, (SOB), ND 20’ biegu / p. 2-3’ w marszu + 30’ biegu + GR + GS
10. WT 2 x (30’ biegu / 2-3’ marszu) + GR + GS; CZW 40’ biegu + GR; ND START 10 km!

Treningi sobotnie w nawiasie, bo czasami będzie to trening, a czasami wycieczka górska. Liczę na Wasz doping :) Jutro pierwsza relacja z frontu!
ODPOWIEDZ