Kalenji Inspid Comp - tuning

Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przyszło mi lekko pociąć takie fajne butki.
Obrazek

Geneza i patogeneza
Jakiś czas temu okazało się, że niebawem wystartuję w nieplanowanych wcześniej biegach ulicznych. W związku z tym zrodziła się potrzeba posiadania alternatywy dla Zen-ków na mokry asfalt, żeby nie tracić energii na uślizgi stóp podczas biegu. W trakcie wizyty w Decathlonie przymierzyłem kilka dostępnych modeli. Inspid Comp urzekły mnie swoją dynamiką i przyczepnością do betonowej posadzki w sklepie. Co ciekawe, plastik w środkowej części podeszwy nie usztywnia buta ale dosyć mocno sprężynuje, tak samo, jak dwa plastikowe paski z napisem "Up Bar" wtopione w piankę pod bieżnikiem niedaleko bocznych krawędzi śródstopia.

Już na pierwszym treningu ujawniło się kilka wad:
- trochę zbyt wysoka pięta (czułem, że mam nienaturalną postawę chcąc lądować na śródstopiu),
- plastik pod łukiem stopy tłukł się o asfalt sprawiając, że biegłem bardzo głośno.

Diagnoza była oczywista: pozbyć się niewygodnego balastu, zachowując bieżnik na śródstopiu.

Tuning
Masa wyjściowa:
Obrazek

Linie cięcia, na śródstopiu zaczynają się na głębokości wtopienia plastiku, na pięcie kończą na pierwszym przetłoczeniu:
Obrazek
Obrazek

But musiałem napocząć twardym narzędziem, odrywając plastik wraz z naklejonym nań kawałkiem bieżnika, potem już tradycyjnie ostrzem wzdłuż linii:
Obrazek

Oznaką, że głębokość cięcia jest odpowiednia, jest pojawienie się ostrza w "okienku" na środku pięty.

But i usunięty naddatek. Na zdjęciu widać w całej okazałości "System CS® na piętach zapewniający optymalną ochronę i wytrzymałość", czyli dziurę przykrytą plastikowym dekielkiem. Na pewno lepsze to niż jakiś Gel, przynajmniej nic nie waży ;-) Do plusów trzeba też zaliczyć fakt , że od wewnątrz buta dziura jest zakryta plastikiem wtopionym w piankę, więc raczej nie ma niebezpieczeństwa przemakania:
Obrazek

Obrys do fazowania, nie uwzględnia krojenia naddatku pod sklepieniem stopy:
Obrazek

Efekt końcowy przed szlifowaniem i waga startowa:
Obrazek
Obrazek

Śródstopia nie zamierzałem modyfikować, było by to zresztą bardzo ryzykowane ze względu na wspomniane elementy "Up bar".
Zapiętki muszę zostawić jak są, bo but nie "leży" tak dokładnie na stopie jak Zen-ki. Trochę jest to wina braku połówek w rozmiarówce, a trochę wspomnianego plastiku pod śródstopiem.

Buty wzięły już udział w pierwszych zawodach na mokrym. Spisały się rewelacyjnie.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
New Balance but biegowy
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze: Zapiętki muszę zostawić jak są, bo but nie "leży" tak dokładnie na stopie jak Zen-ki. Trochę jest to wina braku połówek w rozmiarówce, a trochę wspomnianego plastiku pod śródstopiem.
Sposobem na dokładne dopasowanie buta po zbyt dużym wycięciu zapiętków czyli efektem luźnej pięty (nie trzymaniem pięty podczas biegu) jest wszycie w to miejsce ściągaczy od majtek. W tym celu należy mieć żonę bądź kochankę, ewentualnie jedną i drugą (to już zależy od Nas samych). Jak wiemy kobiety lubią się wyszczuplać i mają majtki wyszczuplające w których owe ściągacze występują. Musimy zatem jedynie zachylić takie majtki i wyciąć owe ściągacze. Dla tych którzy mają inną orientację pozostaje sklep z dodatkami krawieckimi i zakup gotowych ściągaczy (są dostępne w sprzedaży na metry).
Wszyte przeze Mnie ściągacze mają szerokość 4 cm. Z perspektywy czasu śmiem twierdzić że taka konstukcja jest o wiele bardziej skuteczna i nie skrobie Nam marchewek na piętach.
Obrazek
Obrazek

Sposób w jaki Ja wszedłem w posiadanie ściągaczy pozostawiam w tajemnicy.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To drugie zdjęcie to już gotowa konstrukcja z wszytym ściągaczem? Czyli ściągacz ma bezpośredni kontakt ze stopą?
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Oba zdjęcia są ze ściągaczami. Można śmiało biegać bez skarpetek. Ale jak Chcesz to mam zdjęcie na skarpetkach.

Obrazek

Ściągacze są tak delikatne dla stopy jak skarpetki inaczej baby by tego na bioderka nie zakładały.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jurek Kuptel pisze: Ściągacze są tak delikatne dla stopy jak skarpetki inaczej baby by tego na bioderka nie zakładały.
Zastanawiam się tylko nad ryzykiem obcierania przez końcówki tych ściągaczy. Masz jakieś dobre rozwiązanie tego zagadnienia?
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:
Jurek Kuptel pisze: Ściągacze są tak delikatne dla stopy jak skarpetki inaczej baby by tego na bioderka nie zakładały.
Zastanawiam się tylko nad ryzykiem obcierania przez końcówki tych ściągaczy. Masz jakieś dobre rozwiązanie tego zagadnienia?
500 km przebiegu bez żadnych obtarć. Luuuz ....
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12429
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Juras, powrzucaj jakieś bardziej techniczne foty z wszywania tych gaci w piętę albo opisz bardziej szczegółowo, bo mam taki przypadek nietrzymania moczu, a nie chcę papci wywalać.
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

Zlecenie przyjęte; idę ładować baterie do aparatu.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Po przemyśleniu, jednak nie skorzystam z tego sposobu. Obawiam się, że sztywność podeszwy może być większa niż sztywność takiego ściągacza i zepsułbym sobie buty.
Ale w innym modelu jak najbardziej. Już nawet zdobyłem odpowiednią gumę ;-)
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Jurek z Lasu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1374
Rejestracja: 08 maja 2009, 08:32

Nieprzeczytany post

viewtopic.php?f=37&t=27808&p=417301#p417301
ODPOWIEDZ