Początki i dylematy odnośnie biegania i pomoc w treningu.

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
DawidK
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 20 sty 2014, 20:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polanka Wielka koło Oświęcimia.

Nieprzeczytany post

Witam wszystkich na początku się przedstawię, mam na imię Dawid i jestem osobą niepełnosprawną mam 29 lat . Jestem uczestnikiem warsztatów terapii zajęciowej. Mam różne zainteresowania: sport, muzyka amatorsko śpiewam, pisze wiersze, maluje akwarela, zwierzęta mam 2 żółwie, modelarstwo i inne( tez mam sukcesy). Na fundacji mamy trochę zajęć sportowych, ale to jak pogoda jest pokopiemy w piłkę trochę siatkówki, tenisa stołowego jeżdżę też czasem rowerem . Jeździmy też na zawody amatorskie mam trochę medali. I w tamtym roku byliśmy pierwszy raz na zawodach lekkoatletycznych biegowych. I dla tego postanowiłem biegać, by poprawić sobie kondycje wytrzymałość i, by pokonywać własne słabości i pokazać, że niepełnosprawny też potrafi. Zawsze odstawałem fizycznie i kondycyjnie od rówieśników dopiero fundacja mi pozwoliła się zająć sportem, choć trochę czynnie. A teraz odnośnie biegania, biegam( raczej truchtam) już około pół roku średnio 4-5 dni w tygodniu. Rozgrzewam się robiąc 10 pompek i przysiadów potem robię rundkę około 5- 10 min. nie mierzę czasu, około 3-4 min. przerwy i z powrotem i co jakiś czas zwiększam dystans czasem robię tak 2 razy. Moje spostrzeżenia są takie, że znacznej poprawy nie odczuwam, jedyny plus jest taki, że truchtam regularnie i do pierwszych truchtów, gdzie myślałem, że wyzionę ducha i padnę a teraz tak się nie czuję. I tu zaczynają się pytania, bo przeglądając internet, od tygodnia gdzieś( nie wiem czemu nie wcześniej) i czytając o bieganiu to zgłupiałem trochę, myślałem, że bieganie jest proste potruchtam odpocznę i z powrotem i, że będę dystans zwiększał. Może mi jakoś pomożecie, by biegać efektywnie, by widoczne efekty były, bo pewnie jak biegam teraz to robię, to źle. Czytałem o planie 6 i 10 tygodniowym, który byłby dla mnie lepszy jak dobrać, czy może inny plan I jeszcze mam pytanie odnośnie obuwia, by nie zaśmiecać kolejnym tematem. Biegam jak na razie w halówkach zwykłych za około 70 zł. na zawody na hale są dobre, ale do biegania raczej nie. I chciałbym sobie zakupić buty typowo do biegania, nie znam się, bo to były, by 1 buty takie. Wiadomo komfortowo, by się biegało i pewnie mniejsze szanse na uraz czy kontuzje. Myślałem na początek, by zakupić jak się sezon zrobi te z lidla przeznaczone do biegania, bo są tanie warto? Czy może np. z Decathlona polecono mi ten sklep i znalazłem na promocji Kalenji ekiden 200 za 129.99 dobre te buty jak na początek biegam po chodniku i asfalcie? Napiszę jeszcze, że na buty chce przeznaczyć 100-150zł. myślę, że na początek tyle wystarczy? Dla ułatwienia dodam, że mam około 170 w i waga 55kg. Strój też zamierzam stopniowo kupować ostatnio kupiłem koszulkę termiczną z długim rękawem, tak to biegam w zwykłym dresie. Przepraszam, że się rozpisałem jeszcze raz witam wszystkich myślę, że pomożecie i mnie zaakceptujecie jako niepełnosprawnego, na innym forum nie biegowym problem z tym był i przepraszam za błędy mam z tym problemy Dawid.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
muflo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 299
Rejestracja: 20 sty 2014, 18:06
Życiówka na 10k: 49.41
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Grudziądz

Nieprzeczytany post

Witaj Dawid

W kwestiach treningowych Ci nie pomogę, ponieważ podobnie jak Ty dopiero zaczynam się poruszać w tym temacie.

W kwestii poprawy osiągnięć, może spróbuj pobiec trochę dalej-dłużej :) Chyba,że nie czujesz się na siłach. Ale tak trochę.. minuta, dwie dłużej ? Dasz radę. Wierzę.

Trzymam kciuki i pozdrawiam serdecznie
10km - 39:12 min.
PM - 1:29:38 min.
DawidK
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 20 sty 2014, 20:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polanka Wielka koło Oświęcimia.

Nieprzeczytany post

Muflo dzięki może inni pomogą. Ty tez się trzymaj i udanego biegania.
majak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1392
Rejestracja: 10 cze 2013, 13:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cześc Dawid :uuusmiech:
Co do planu to Ci nie pomogę, który lepszy bo sam nigdy według żadnego planu nie biegałem, ale może dla Ciebie plan 30 minut ciągłego biegu byłby dobrym rozwiązaniem? Spróbuj :uuusmiech: Nie mniej jednak pozwolę sobie przytoczyć mądre słowa jakie mi mówiono-pamiętaj ,że Twoim najlepszym trenerem jesteś Tym sam, słuchaj własnego organizmu jeśli możesz biegnij dalej, jeśli czujesz się zmęczony to odpuśc.
A buty na początek to ekideny z decathlonu za 59.90 podobno cieszą się dobrą opinią.
Gratuluję, życząc powodzenia i wytrwałości :uuusmiech:

Napisz jaki mniej więcej dystans zajmuje Ci jeden trening i w jakim czasie.
DawidK
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 20 sty 2014, 20:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polanka Wielka koło Oświęcimia.

Nieprzeczytany post

Majak dzięki, co do treningu nie mierzyłem czasu. Trening wygląda tak, że biegnę około 10min. pewnie gdzieś 400m. około robię około 4 min przerwy znaczy staję i z powrotem rundka, czasem robię tak 2 razy i co jakiś czas trochę dalej biegam. A trening robię zazwyczaj w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek. No jakby mi się udało tak 30min. bez odpoczynku to bym się cieszył bardzo.
Awatar użytkownika
Szybki90
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 368
Rejestracja: 23 sty 2014, 12:07
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: KRAKÓW

Nieprzeczytany post

Biegaj ile możesz nie liczy się przebiec Bóg wie ile km i w jak najkrótszym czasie tylko efekt ja też zacząłem biegać i początki były ciężkie ale najważniejsze nie zrażać się na razie dopiero 11 sesji mam za sobą różnie 2 , 3 , nawet i 5 km ale to zależy od dnia nie raz 1,5 km przebiegnę i koniec nie ma co się szarpać na dystanse nie wiadomo jakie biegaj w miarę swoich możliwości na tyle ile pozwoli organizm i zwiększaj dystans. Ja wczoraj przebiegłem 4,5 km w czasie 29 min zawsze 5 min mam rozgrzewki rozciągnięcie mięśni i krótki szybki bieg i potem zaczynam biegać podczas biegu słucham Trance fajnie motywuje polecam oraz także jeśli masz smartfona zainstaluje Runtastic PRO lub Endomondo i tam masz wszystko jak biegasz , po 15-20 min dopiero tkankę tłuszczową się spala podobno ile w tym prawdy nie mam pojęcia ale chyba tak jest bo na nie jednym forum pisano właśnie o tym. To tyle ode mnie , Pozdrawiam , Paweł PS. ja biegam dresie oraz kurtce termicznej i czapce aby ciepło zatrzymać a buty to Adidasa Marathonki myślę ,że kojarzysz te butki fajne lekkie do biegania 250 zl musisz wydać i to nie są typowo do biegania ale można. WIERZĘ W CIEBIE DASZ RADĘ I NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ !
NEVER GIVE UP
DawidK
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 20 sty 2014, 20:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polanka Wielka koło Oświęcimia.

Nieprzeczytany post

Szybki90 dzięki za odpisanie i innym też wiele to dla mnie znaczy, przynajmniej nie zostałem olany i obrażony przez to, że niepełnosprawny jestem jak na innym forum nie biegowym. I liczę dalej na na dalszą pomoc, motywacje porady. Zwłaszcza czym się kierować przy wyborze butów. Ja też słucham muzyki trening przyjemniejszy jest. A mi jeszcze daleko pewnie by zrobić te 4 km. Muszę zerknąć na te programy biegowe, fajnie by było wiedzieć ile biegam jak daleko jaki czas itp. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Szybki90
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 368
Rejestracja: 23 sty 2014, 12:07
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: KRAKÓW

Nieprzeczytany post

No na pewno daleko Ci do 4 km ale dasz rade ja też w siebie nie wierzyłem i jak czytałem ,że gość w 1 godzinę 13 km przebiegł z czasem nabierzesz wprawy i dasz rade najważniejsze by się nie zniechęcać i NIGDY NIE PODDAWAĆ bo to najgorsze co może być. Polecam te aplikacje ze sklepu play za free pobierzesz lub na chomikuj najnowsze wersje najnowsza Runtastic PRO ver. 4.2 coś takiego :). POZDRAWIAM ps. Jak będziesz coś potrzebował pisz na priv.
NEVER GIVE UP
Awatar użytkownika
Johnny Żuberek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 783
Rejestracja: 02 gru 2013, 15:47
Życiówka na 10k: 49:18
Życiówka w maratonie: DNF
Lokalizacja: Mogilany
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Co do butów - ważne, abyś zorientował się, jaki masz typ stopy (supinująca/pronująca). Najprostszy (bez pomocy sklepów biegowych) jest test bosej stopy. Jeśli śródstopie ledwo się odznacza, prawdopodobnie jesteś supinatorem.
Zorientuj się, czy może masz w mieście TK Maxx - wybór butów jest wprawdzie niewielki, ale jest szansa, że za cenę butów Kalenji z Deca kupisz jakiś fajny model :)

Na komórkę faktycznie możesz sobie wrzucić jakąś aplikację - najlepsza z darmowych to zdecydowanie RunKeeper. Zainstaluj sobie też apkę GPS Status & Toolbox - pomoże w szybszym łapaniu sygnału gps i zapobiegnie gubieniu go na treningu.

Wreszcie - samo bieganie. Są różne typy i stopnie zaawansowania niepełnosprawności ruchowej, więc nie chciałbym dawać Ci szczegółowych wytycznych, nie znając bliżej tego tematu. Jednak na pewno podstawową rzeczą jest systematyczność. 4-5 razy w tygodniu to może na początek trochę za dużo (ale spokojnie, za miesiąc-dwa możesz do tego wrócić), ja radziłbym Ci zacząć od 3 wyjść na bieganie / tydzień. Pomalutku, tak, być nie czuł oddechowego dyskomfortu. Ja zacząłem biegać w maju 2012, ważąc 115 kilo z hakiem - z postanowieniem, że coś należy zrobić... Oczywiście, przy tej wadze i zaawansowaniu na początek były marszobiegi (plus rower, może niekoniecznie zimą, ale polecam, jeśli masz taką możliwość). Od razu uczulę Cię na błąd, który sam robiłem - "wdrażanie poprzez marszobiegi" ma większy sens, jeśli odcinki biegane będą dłuższe czasowo, ale na niewielkich początkowo prędkościach, nawet jeśli miałaby to być prędkość szybkiego marszu. Ja leciałem 100m "sprintu" (na moje ówczesne możliwości), a potem z 500m wolnego spaceru dochodziłem do siebie :) Proporcje powinny być inne - wolniutki, ale długi, na ile dasz radę, truchcik, a potem spokojny marsz :)
Ostatnio zmieniony 24 sty 2014, 16:33 przez Johnny Żuberek, łącznie zmieniany 1 raz.
PB: 1000m - 3:54,7 * 5k - 24:01 * 10k - 49:18 * HM - 2:02:26
ZCZASODYSTANSEMZMAGACTWO *** POCHWAŁOZJEBKOPORADNIA *** STARE_DZIEJE *** STARA_KOMENTOWNIA
Obrazek
DawidK
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 20 sty 2014, 20:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polanka Wielka koło Oświęcimia.

Nieprzeczytany post

Dzięki wam sprawdzę te programy. Johnny Żuberek dzięki i przepraszam wszystkich, bo nie napisałem wcześniej jaką mam niepełnosprawność, by nie być skreślony tutaj, a na pewno, by wam to ułatwiło. Niedowidzę niedosłyszę i trochę umysłowo. Niepełnosprawność ruchowa jest u mnie sprawna, nie mam w tym wad żadnych jedynie to jestem bardzo szczupły(niecałe 60 kg) i słaby fizycznie jak na faceta nie mam dużo siły. A, jeśli ma to znaczenie, to mam jeszcze krzywy kręgosłup. A odnośnie samego biegania to pewnie biegam źle i mam słabą technikę biegu. Odnośnie butów chcę wydać od 100-150, bo na początek powyżej nie ma sensu na razie. Wiem, że muszę określić typ stopy i dopasować buta, bo wyczytałem. Tylko nie mam pojęcia jakie właściwości powinien mieć, wiem, tylko że na asfalt i bruk np. Ten model kaleni co podałem pisze ze ma amortyzację z przodu i z tyłu i nie mam pojęcia jaka ta amortyzacja dla początkującego ma być, czy bez niej czy miękka czy twarda podeszwa? Bo chciałbym też technikę poprawiać a źle dobranym butem też mogę zaszkodzić. A ten sklep co podałeś to dobry znają się, choć trochę, bo w Bielsku jest i mam możliwość być w, nim jak i w Decatlonie. A, jak już pisałem biegam około pół roku i zrobiłem sobie wczoraj trening bez stawania(, bo nie wiedziałem, że tak się nie powinno tu wyczytałem dopiero) tylko z marszem(chodem) i udało mi się zrobić 2 okrążenia tej trasy co robię, jedno kółko gdzieś kilometr lub ponad i to bez zajechania lekkie zmęczenie, czyli progres jest, bo wcześniej bym rady nie dał rady na pierwszych treningach. Jestem dumny, że mi się udało i na razie myślę ,że będę przez miesiąc 2 takie rundki na trening robić potem zwiększę dystans.
Awatar użytkownika
Johnny Żuberek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 783
Rejestracja: 02 gru 2013, 15:47
Życiówka na 10k: 49:18
Życiówka w maratonie: DNF
Lokalizacja: Mogilany
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Niestety, TK Maxx to takie mydło i powidło, speca od butów biegowych tam nie znajdziesz.
Decathlon w takim wypadku to dobry kierunek (choć jeszcze lepszy to sklepy typu SklepBiegacza, RunnersClub, Intersport itp, gdzie mogą wykonać dla Ciebie badanie typu stopy). Zwłaszcza, kiedy wspominasz krzywy kręgosłup, trzeba na to uważać przy bieganiu. Dobrze, jakbyś miał możliwość konsultacji z jakimś ortopedą, czy fizjoterapeutą, zanim zaczniesz częściej biegać. Jeśli biegasz po asfalcie, masz problem z kręgosłupem (być może masz także z kolanami, wspominasz o słabości fizycznej), to na pewno na początek dobrze wybrać buty o dużej amortyzacji.
Powodzenia!
PS: Pewnie masz w mieście zajęcia BBL (zobacz tutaj: viewforum.php?f=50) - warto podejść na jedne choćby zajęcia, pogadać z trenerem, na pewno dostaniesz lepsze wskazówki z pierwszej ręki, niż od forumowych, domorosłych doradców (do których i ja się oczywiście zaliczam ;) )
PB: 1000m - 3:54,7 * 5k - 24:01 * 10k - 49:18 * HM - 2:02:26
ZCZASODYSTANSEMZMAGACTWO *** POCHWAŁOZJEBKOPORADNIA *** STARE_DZIEJE *** STARA_KOMENTOWNIA
Obrazek
DawidK
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 20 sty 2014, 20:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polanka Wielka koło Oświęcimia.

Nieprzeczytany post

Johnny Żuberek, Szybki90 dzięki za porady. Będę w przyszłym miesiącu w Decathlonie, nie jeździmy zbyt często wiec większe zakupy by sobie chciał zrobić. Na pewno buty( mniej więcej wiem czym się kierować przy wyborze muszę tylko rodzaj stopy określić) i spodnie termiczne bo w samych dresowych to mi zimno w takie mrozy. Koszulka termiczna sprawdza się dobrze ze starym polarem na jesień pomyślę o sportowej. A mają też niedrogo skarpety sportowe wato je kupić lepsze od zwykłych, będę coś jeszcze potrzebował co warto kupić? A te programy na smartfona są darmowe? Przepraszam za tyle pytań.
Awatar użytkownika
Szybki90
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 368
Rejestracja: 23 sty 2014, 12:07
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: KRAKÓW

Nieprzeczytany post

Co do reszty to nie wiem ale bielizna termo Ci się przyda i to bardzo w te mrozy ja nie mam i zonk bo przy -10 przebiegłem 2.5 km i myślałem ze nogi mi odpadną przemrożone i czerwone i strasznie bolały pierwsze 30 min w domu :( a co do apek to szukaj na chomikuj.pl tam najnowsze i za free bo w sklepie play najnowsza 19.99zl chyba kosztuje to jest ta wersja Runtastic PRO 4.2
NEVER GIVE UP
DawidK
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 20 sty 2014, 20:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Polanka Wielka koło Oświęcimia.

Nieprzeczytany post

Zainstalowałem sobie ten Runtastic pro, jak na razie po pierwszym treningu jestem super i wydaje się dokładny, na pewno ułatwi mi trening. Tak mi wyszło po treningu:
czas: 11.5 min.
dystans 1,48 km.
średnie tempo 7.28 min/km
średnia prędkość 8 km/h
wzniesienie 19 m.
spadek 38 m.
kalorie 96 kcal.
Jak na gdzieś pół roku treningu to pewnie słabo?
Awatar użytkownika
Szybki90
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 368
Rejestracja: 23 sty 2014, 12:07
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: KRAKÓW

Nieprzeczytany post

No całkiem nie źle ale dojdziesz do wprawy heh a co do dokładności to tak 50/50 heh też się zastanawiałem nie raz czy faktycznie wszystko dobrze mierzy ale chyba tak. Zamiast tak pisać tutaj wyniki przepisywać załóż sobie konto na www.runtastic.com lub loguj się używając facebooka jeśli posiadasz. Ps. Na priv możesz podać nazwisko swoje i można będzie śledzić Twoją aktywność jeśli chcesz napisz do mnie na pw. Pozdrawiam
NEVER GIVE UP
ODPOWIEDZ