chondromolacja rzepki-pytania

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
qbaty
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2004, 13:56
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: krakow

Nieprzeczytany post

hej,jestem tu nowy,opisze po krotce moj problem-przez wakacje strasznie zarzynalem(wtedy nieswiadomie)kolana,robilem rozne cwiczenia ktorych nie powinienem bez rozgrzewki do tego za czeto za duzo itd.bylo ok,po przerwie wakacyjnej wrocilem na kickboxing(trenuje ok.2lata)no i tez bylo ok-do czasu,w pazdzierniku zaczalem odczuwac bol w prawym kolanie,chrupanie,strzelanie,itd.cwiczylem z tym ok miesiac w koncu zdecydowalem sie isc do lekarza-ten po wykonaniu usg  zdiagnozowal chondromolacje rzepki 1szego stopnia,zachyłki wolne staw bez wysieku-bralem przez miesiac arthrostop,nie cwiczylem w ogole az do teraz-myslalem ze przejdzie,tydzien temu znow bylem na usg i dalej to samo chondromolacja rzepki 1szego stopnia...aktualnie znow biore arthrostop i czekam,i teraz pytanko ile takie cos moze trwac tzn.jak dlugo musze jeszcze odpoczywac bo lekarz nie umial podac mi jakiegos konkretnego terminu a ja juz dostaje kur...y,czy mozna ewentualnie z tym cwiczyc?czy raczej odpuscic sobie zupelnie az wylecze to do konca?no i czy trudno jest wyleczyc ta cholerna dolegliwosc?jakas fizykoterapia?jakies cwiczenia?mozna sie chociaz rozciagac?zrozumcie kickboxing byl dla mnie wszystkim...znow chce byc zdrowy...trenowac...inaczej chyba zwariuje
New Balance but biegowy
qbaty
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2004, 13:56
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: krakow

Nieprzeczytany post

a zapomnialem napisac ze teraz po 2 miechach odpoczynku jest lepiej juz prawie nie boli mnie kolano,mniej strzela,tyle ze gdy robie przysiad i wstaje to slychac taki dziwny dzwiek ale tez mniej niz poprzednio-nie jest to strzelanie tylko e trudno mi to okreslic,moze wiecie o co chodzi?a jescze jedno gdy proboje zgiac noge w kolanie i dociagnac ja do uda to troche jakby sie blokowala i troszke boli,ale i tak jest lepiej niz bylo
qbaty
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2004, 13:56
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: krakow

Nieprzeczytany post

jesli ktos z was mial podobne problemy to piszcie jak sie z tego wyleczyliscie,ile to trwalo i czy teraz kolana sprawuja sie bez zarzutu,z gory dziekuje,pozdr
Awatar użytkownika
Murat
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 424
Rejestracja: 18 paź 2003, 18:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lubin

Nieprzeczytany post

W USG nie widać powierzchni stawowej rzepki,tak,że badanie to nie pozwala na postawienie diagnozy dotyczącej jej chondromalacji.W ogóle USG to takie bardziej wróżenie z fusów i pomyłki są tu regułą.Tym niemniej twoje objawy mogą wskazywać rzeczywiście na chondromalację rzepki./chociaż to określenie ,że jest to akurat 1 stopień to taki "strzał w ciemno"/
W leczeniu stosuje się najczęściej:
-magnetronik
-dostawowo-Hyalgan,Synwisc /oba bardzo drogie,ale niedługo ma się pojawić tańszy odpowiednik o nazwie Ost/
-unikanie zginania kolana powyżej 45 stopni przez okres leczenia /a i później nie zawadzi!/
-niekiedy bywa też zalecane-Arthryl,Recalcin,Artrostop itp.-działanie mocno wątpliwe.
-oczywiście ograniczenie wysiłku
Kiedy wrócić do sportu?-gdy przestanie boleć. Zaczynać b.ostrożnie!
Pozdrawiam.
qbaty
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2004, 13:56
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: krakow

Nieprzeczytany post

hej dzieki za info,w jaki sposob w takim razie prawidłowo mozna zdiagnozowac ta dolegliwosc jesli nie poprzez usg?cos chyba moge robic przez czas gdy bede wylaczony z kickboxingu-moze plywanie,rowerek stacjonarny?cos co by wspomagalo leczenie,jak sie ma do takich urazow rozciaganie,szpagaty itd?mozna to robic?co z tymi cwiczeniami na wzmocnienie stawow,ktore sa opisane na tym forum?
qbaty
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2004, 13:56
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: krakow

Nieprzeczytany post

co to sa Hyalgan i Synwisc ?
Awatar użytkownika
Masiulis
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1140
Rejestracja: 06 lis 2002, 00:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

jesli boli to faktycznie cos niedobrego sie tam dzieje i trzeba dzialac - sprobuj oprocz ortopedy skontaktowac sie z lekarzem rehabilitacji - on powinien dobrac fizykoterapie i ew. cwiczenia

natomiast nie przejmuj sie strzelaniem i dziwnym dzwiekiem przy zginaniu - ja sie juz z tym dzwiekiem zaprzyjaznilem i z doswiadzcen grupowych wiem ze nie tylko ja;)
[url=http://www.grupatrojmiasto.digimer.pl]Grupa Trójmiasto[/url]
"Nie ma drogi do szczescia - szczescie jest droga"
Awatar użytkownika
Murat
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 424
Rejestracja: 18 paź 2003, 18:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lubin

Nieprzeczytany post

Jak postawić diagnozę -chondromalacja rzepki?-najprościej dać się zbadać przez obeznanego z kolanami ortopedę./badanie fizykalne + wywiad/
Na pewno nie zaszkodzą Ci-rozciąganie/szpagaty/,pływanie,prawdopodobnie równierz rowerek będzie działał pozytywnie.Inne ćwiczenia?-jak po nich nie boli ,a zwłaszcza jak ból się zmniejsza-mozna stosować.
Hyalgan,Synwisc-leki w ampułkach do podawania do stawów.Mają wspomóc regenerację chrząstek.Cena za ampułkę ok.270 PLN!!Lek podaje lekarz dostawowo,dawka 3-5ampułek w odstępie tygodniowym.
Ps.U osób uprawiających sporty walki/zwłaszcza te z kopnięciami /częste są uszkodzenia łąkotek i więzadeł krzyżowych/w związku z tym doradzałbym wizytę u fachowca.
proto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 709
Rejestracja: 12 wrz 2002, 00:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

qbaty : Wlasnie lecze to co Ty ...
Bylem u specjalisty sportowego . Diagnoza prosta .

Nadal trenuje , nawet calkiem mocno . Bieg zamienilem na szybkie marsze , nie zginam poprostu mocno kolana - wtedy nie boli .
Rowerek jak najbardziej , nalezy prawidlowo dobrac wysokosc siodla - tak aby rowniez nie zginac mocno nogi .
Do tego oczywiscie basen , zabka zakazana - nad tym akurat
nie ubolewam bo w triathlonie raczej bede plywal kraulem , hihi :)

Ogolnie mozesz robic wszystko, co nie zgina nogi w bok
tylko na wprost . Zabronione szybkie bieganie . koszykowka
i tym podobne zabawy .
Aha , aspirynka sie przydaje + oklady z lodu na bolace kolano
- no i cwiczenia tej nogi , trzeba wzmocnic miesnie ...

Na szczescie powoli wracam do poprzedniej dyspozycji , mysl
o tym ze cos podobnego moze powrocic troche doluje ...

Zycze zdrowia!
[i]swim - bike - run [/i]
qbaty
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2004, 13:56
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: krakow

Nieprzeczytany post

proto:jak d;ugo juz sie leczysz?czy mozna stosowac te cwiczenia z artykulu p.Wojciecha Wysockiego na wzmocnienie kolan?
Murat:inne struktury anatomiczne kolana w tym łekotka i aparat wiazadłowy mam w normie
proto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 709
Rejestracja: 12 wrz 2002, 00:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Lecze sie juz miesiac jest wyrazna poprawa , ale
nie chce ryzykowac dlugich wybiegan lub treningow
interwalowych ...
Nie wiem , o jakich cwiczeniach piszesz ..

Ogolnie co do chondromolacji - to chyba juz wiesz , ze tego
sie nie da wyleczyc , bo chrzasta _nigdy_ sie nie regeneruje . Poprostu nalezy nauczyc sie z tym zyc
- i wiedziec , ze bedzie bolec przy duzych obciazeniach ...
[i]swim - bike - run [/i]
ArthurP
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 680
Rejestracja: 14 sty 2002, 13:29

Nieprzeczytany post

To można wyleczyć - nawet duże ubytki  -spójrzcie
[url=http://www.sbbp.pl][b]SBBP[/b][/url] m/f
ArthurP
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 680
Rejestracja: 14 sty 2002, 13:29

Nieprzeczytany post

Quote: from qbaty on 9:29 am on Feb. 10, 2004
czy mozna stosowac te cwiczenia z artykulu p.Wojciecha Wysockiego na wzmocnienie kolan?
Z wyjątkiem piątego - to że ono tam jest kompromituje bieganie.pl - rehabilitant który zaleciłby takie coś byłby uznany za kryminalistę. Konsultowałem to  i Was wszystkich przestrzegam!

zakatuje się kolana na bank.
Obrazek
Obrazek
[url=http://www.sbbp.pl][b]SBBP[/b][/url] m/f
igielka
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2008, 00:04

Nieprzeczytany post

Mi lekarz powiedział ze moja choroba `chondromolacja prawej rzepki III` jest nieuleczalna i nie widzi u mnie przyszlosci ze sportem. Mówi, że moje marzenia powinno wywiac i wogole..czy ma racje? Czy bede mogla jeszcze kiedys powrócic chociaż do rekreacyjnego biegania? Jak to leczyć.. Nadal utrzymuje sie ból.. Pomocyy................
Awatar użytkownika
THUNDERMAN
Wyga
Wyga
Posty: 110
Rejestracja: 01 wrz 2004, 08:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Szkoda że nie byłeś dzisiaj na dniu otwartym w ortorehu - jeszcze rano byl likna na stronie glownej!!!! Cos takiego jak chondomoracja to pojecie abstrakcyjne i czesto jest stosowane przez niekompetentnych lekarzy :) Mozna biegac nawet z dziorami w chrzastce bo one same moga sie zasklepic. Dobry ortopeda powinien zadać pytanie: "Dlaczego chrzastka jest wytarta" a nie zapisywac Ci leki czy proponowac operacje - bycmoze trzeba poprawic Ci biomechanike a bycmoze masz predyspozycje w budowie kolana ktorych naprawic sie nie da.
Idz do DOBREGO specjalisty - po tym co dzisiaj widziałem do konca zycie bede namawiał ludzi do ORTOREHU. Spróbuj zgłosić się do współpracującegoz nimi lekarza: www.czyrny.com - miał dzisiaj wykład. Niesamowity człowiek. No i koniecznie zobacz moj watek na forum (o wytartej chrzastce i zdjeciach USG kolana) - i nie sluchaj glupich ortopedow!!!!
Acha - i zginaj kolano!!!!!!!!! Najbardziej niebezpieczne dla rzepki sa wysilki przy kolanach wyprostowanych - bo wtedy rzepka moze byc niestabilna!!!!
LIVE TO RUN, RUN TO LIVE!
ODPOWIEDZ