Teraz jest So, 25 października 2014, 10:10

Strefa czasowa: UTC

Autor Wiadomość
Nowy postNapisane: Cz, 9 stycznia 2014, 15:26 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Witam,

Za kilka miesięcy będę chciał pobiec Orlen Marathon.

Mam pytanie czy ktoś może się podzielić swoimi doświadczeniami planu Skarżyńskiego z Silesia Maraton? tutaj link do planu: http://www.silesiamarathon.pl/trening-a/

WB2 tempem 4:45-4:50 już ciągnę na odcinkach kilkunastu kilometrów na treningach co jest dla mnie osobistym sukcesem w porównaniu do formy ubiegłorocznej ale czy brak długich wybiegów nie jest wadą tego planu? W tym planie długie wybiegi to max 21-22km tempem WB2 w 75%. A co z teorią o przestawianiu organizmu na spalanie tłuszczó co się odbywa na OWB1 przy długich biegach ok 30 km?

Trening 20 km tempem WB2 to bieg poniżej 2 godzin. czy 1:50 wystarczy na adaptację organizmu?

Może ktoś kto zastosował ten plan w praktyce się wypowie.

I jak wpleść Półmaraton Warszawski 2 tyg przed Orlenem do tego planu trenignowego?

Dodam że w ub. roku zadebiutowałem na HM czasem ok 1:37 i na Maratonie ok. 3:43. Mój czas na 10km to ok. 41 min. Po Orlenie rzadko już biegałem ale kilka tyięcy km na rowerze przejechałem do jesieni. Od późnej jesieni powróciłem do biegania (i mało roweru) i osiągnąłem nową życiówkę na 10km. Mój staż biegowy to ok. 2 lata. Plan A jest fajny bo WB2 ma swoja magię, czego nie mają dla mnie długie biegi 25-30km.

Nowy postNapisane: Cz, 9 stycznia 2014, 20:15 
Wyga
Wyga

W planie J. Skarżyńskiego na 3:00, który jest podobny do tego planu na który się powołałeś (z wiadomych względów są większe objętości i tempa, dochodzi też BNP, którego w tym planie na 3:30 nie ma) na 2 tygodnie przed maratonem jest zaplanowana 30-ka, ale zamiast niej można pobiec start kontrolny w postaci półmaratonu. J. Skarżyński wspomina też o 10-ce 15 marca.

Możesz sobie podpatrzeć jak zmienia się wówczas trening i dostosować to do swojego planu.

10km - 42:44
21km - 1:31:38
42km - 3:30:17

Nowy postNapisane: Cz, 9 stycznia 2014, 20:51 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

a czy start kontrolny na półmaraton to znaczy że można biec na maxa czy raczej tempem maratonskim (ok 30 sek wolniejsze od mojego tempa na HM)

Nowy postNapisane: Pt, 10 stycznia 2014, 12:50 
Dyskutant
Dyskutant

Wg. mnie pólmaraton (jako start kontrolny) powinno biec się na tyle na ile siły pozwalają. Oczywiście wskazany jest rozsądek (w końcu priorytetem jest tu maraton) aby nie ulec np. kontuzji ale można powiedzieć że na maxa.

http://www.endomondo.com/home

Nowy postNapisane: So, 11 stycznia 2014, 08:59 
Stary Wyga
Stary Wyga

Czy tak trudno biegać w oparciu o własne założenia? Naprawdę trzeba stosować jakiś plan? Przecież bieganie jest proste. Przede wszystkim jeśli połówkę zrobiłeś - i to w debiucie - w 1:37, a na 10km masz 41 - to Twoje założenie na 3:30 w Maratonie jest chyba niedoszacowane. Masz możliwość zrobić czas o kilka minut lepszy, przynajmniej teoretycznie.
Daruj sobie też rozmyślania o spalaniu tłuszczu czy strefach, gdzie lepiej się je spala - po jaką cholerę komplikujesz sobie bieganie?

Nowy postNapisane: So, 11 stycznia 2014, 09:22 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Krzysztof_MTB napisał(a):
a czy start kontrolny na półmaraton to znaczy że można biec na maxa czy raczej tempem maratonskim (ok 30 sek wolniejsze od mojego tempa na HM)

powiem ci jak kolarz kolarzowi. Jeśli masz conajmniej 3 tygodnie pomiędzy półmaratonem a maratonem to pobiegnij półmaraton na maxa na jak najlpeszy wynik.
Tompoz

mój blog komentarze
www.bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=20270&start=15

Nowy postNapisane: So, 11 stycznia 2014, 20:47 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

tompoz napisał(a):
Krzysztof_MTB napisał(a):

powiem ci jak kolarz kolarzowi. Jeśli masz conajmniej 3 tygodnie pomiędzy półmaratonem a maratonem to pobiegnij półmaraton na maxa na jak najlpeszy wynik.
Tompoz

No właśnie to bieganie psuje mi treningi kolarskie :) Ale po Orlenie wracam do MTB. A Półmaraton jest tylko 2 tyg przed Orlenem i to mnie martwi. W 2013r miałem 4 tyg przerwy więc pobiegłem PM Warszawski na maxa. Ale Orlenu już się bałem i tylko 3:44 złamałem więc teraz się tym bardziej boję - 3:30 to aż kwadrans szybciej - i aż 20 sek/km szybsze tempo. 20km wytrzymam ale maraton to się dopiero zacznie po tych 20km i tego się obawiam stąd szukam jakiegoś planu, który mi jeszcze 1x w tyg pozwoli na wycieczkę rowerową ale i ten w miarę sensowny czas pozwoli złamać na maratonie.

Nowy postNapisane: Śr, 29 stycznia 2014, 14:47 
Dyskutant
Dyskutant

A ja mam pytanie odnośnie OWB1.. :D
Otórz:
Dla mnie jest to niczym nieskrępowany bieg swobodny w lekkim tempie ale... Ostatnio zacząłem biegać z pulsometrem a ten diabeł mi pokazuje że moje dotychczasowe OBW1 ma tempo rzędu 124-127 uderzeń/min a wg literatury to u mnie zaledwie trucht ! Jak myślicie, zostawać przy swoim czy jednak podkręcić do tych moich "książkowych" 131-143 u/m ? Nie jest to dla mnie jakimś problemem (podkręcenie tempa) ale ucieka gdzieś przyjemność swobodnego biegania na luzie kiedy to co jakiś czas jestem zmuszony zerkać na wyświetlacz :)

http://www.endomondo.com/home

Strefa czasowa: UTC