20 maja 2008 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Joma – udzielające się uczucie taniości i przyzwoite wykonanie


joma_524.jpg

Joma to mało znany gracz na polskim rynku butów biegowych. Hiszpańska firma, założona w 1965 roku, cieszy sie renomą wśród piłkarzy, zaopatruje w sprzęt kilka znanych drużyn hiszpańskiej ekstraklasy, np. Deportivo La Coruna, Fc Sevilla czy Racing de Santander. Jak się okazuje, jej biegowa oferta jest bardzo szeroka i dostępna w wielu miejscach w Polsce. Co najważniejsze, buty biegowe Joma są niezwykle wprost tanie. Najdroższy model, Marathon 3000 kosztuje 149 złotych. Chcąc mieć rozeznanie w każdym zakątku rynku butów do biegania, nasi testerzy przez ostatni miesiąc biegali w obuwiu Joma.

Adam Klein: Przyznam, że moje pierwsze zetknięcie z butami Joma było pewnym zaskoczeniem, nie znałem ich wcześniej. Na pierwszy rzut oka niczego nie można im zarzucić – klasyczne, biegowe buty zaopatrzone w podobne elementy konstrukcyjne co buty z najwyższej półki cenowej (sposób umieszczenia elementów amortyzacyjnych, płytka stabilizująca i utwardzająca skrętność podeszwy, pianka o podwyższonej gęstości od strony wewnętrznej butów w modelach stabilizujących). Można powiedzieć – klasyka.

Nawet patrząc na katalog Joma widać dbałość o szczegóły – wszystkie elementy technologiczne są choćby w uproszczeniu opisane i widać, że ktoś to jednak musiał zaprojektować, nawet jeśli koncepcję skopiował od uznanych producentów. Nie są to w każdym razie buty z kawałka gumy pomalowanej od zewnątrz w kolorowe wzorki sugerujące stojącą za tym technologię.

joma_tech.jpg

Najpierw kilka słów opisu o trzech z czterech testowanych modeli:

carrera1_260.jpg
Model Carrera V
przeznaczony jest dla raczej cięższych biegaczy, średnio pronujących. But wykonany jest solidnie i stwarza dobre pierwsze wrażenie. But przeciwdziała bocznej niestabilności stopy poprzez wbudowaną w podeszwę twardszą piankę nazwaną w Joma PROSPEX (odpowiednik Asicsowego Duomax). Producent zakłada przedział wagowy biegacza od 75 do 110 kg. Model Carrera Funkcjonalnie jest odpowiednikiem takich modeli jak Asics 2130, Nike Strucute Triax. Waga buta (rozmiar EU 45) to 336 g, czyli jest nieco lżejszy niż u konkurencji. Jaka jest jego trwałość, wytrzymałość, czy użyte do produkcji materiały są dobrej jakości – na te pytanie można odpowiedzieć dopiero po przebiegnięciu w butach przynajmniej 300-500 km. Ale na pierwszy rzut oka trudno się do czegokolwiek przyczepić, a cena 129 zł jest naprawdę atrakcyjna.

carrera2_170.jpgcarrera3_170.jpgcarrera4_170.jpg

Model Maraton 3000

Wg przeznaczenia jest to szybki i lekki but treningowy lub startowy do długich dystansów. Waży 241 g (rozmiar 43). Jest najdroższym modelem pośród dostępnej w Polsce kolekcji (149 zł). Oprócz pianki z której wykonana jest podeszwa zatopione w niej są silikonowe poduszki mające poprawiac amortyzację i komfort. Moje wątpliwości budzi tylko plastikowy element mający teoretycznie spełniać stabilizujące funkcje. Po pierwsze jest on bardzo miękki i ta stabilizacja jest raczej symboliczna, po drugie wydaje mi się on mało trwały. Ale może się mylę, z pełną oceną musimy poczekać na wyniki testów w terenie.

mara22_170.jpg marat3 170 marat2 170

Model Titanium

To but treningowy przeznaczony raczej do dużego kilometrażu, dla biegaczy neutralnych o wadze do 85 kg. Waga buta to 300 g (rozm 43). Zarówno w nim jak i w pozostałych modelach widać że wykonano pewną pracę w celu sprawienia aby podeszwa zewnętrzna była lekka i wytrzymała na ścieranie. Podeszwa podzielona jest na strefy bardziej i mniej narażone na ścieranie oraz ułatwiające zginanie w rejonie palców. But wygląda solidnie.

tit1_170.jpgtit2_170.jpgtit3_170.jpg


TESTY

Zespół testerów

Przetestowaliśmy cztery modele Joma: Carrera V, Titanium, Hispalis oraz Marathon 3000. Jak sprawdziliśmy wcześniej, w butach Joma biegał kiedyś np. były rekordzista świata na 1500m, Jose Luis Gonzales. Obecnie używa ich kilku Hiszpanów ze światowej czołówki biegów. Mimo tego do butów podeszliśmy bez respektu. Pierwsze wrażenie jest mieszane.

Za tak niską cenę nie oczekiwaliśmy cudu. Buty Joma wyglądają przyzwoicie, ale na pierwszy rzut oka można ocenić, że jakość materiałów nie jest tak wysoka, jak w butach za 500 czy 600zł. Największe wątpliwości wzbudził bieżnik, który wygląda po prostu na "śliski". Jednak założone na nogę Jomy przyjemnie zaskakują. Prawdę mówiąc, nie wyróżniają się niczym szczególnym – ani na korzyść, ani na niekorzyść, co przy ich cenie uznać trzeba za zaletę. Nie są ani zbyt ciężkie, ani oszałamiająco lekkie (poza startówkami), ani specjalnie twarde, ani zupełnie miękkie. Po prostu buty do biegania jak spod igły. Nasi testerzy wybiegali w nich na razie około 200km i nie pojawiły sie żadne problemy, ani jakościowe, ani obtarcia czy nadmierne zużycie. Jeśli ktoś szuka tanich butów do biegania, bez wielkich bajerów, solidnie zrobionych i lekkich – Jomy mogą być dla niego/dla niej dobrym wyborem.

Carrera V w terenie spisują się nieźle, są bardzo wygodne, co zresztą dotyczy wszystkich modeli Joma – podkreślał to każdy z testerów. Amortyzacja w porządku, jednak buty dużo lepiej spisują się w terenie niż na asfalcie. Na asfalcie można odnieść wrażenie, że jest nieco zbyt twarda. Nie mamy także danych długofalowych co do jej trwałości – na naszym forum pojawił się sygnał, że nie jest ona tak trwała jak w droższych butach, co jest jednak zrozumiałe. Największe wady to zbyt płaski, śliski w mokrych warunkach bieżnik oraz – co zaskakuje w butach rodem z Hiszpanii – niezbyt dobra wentylacja. W gorące dni w Carrera V może być zbyt ciepło. Poza tym – bez zarzutu. Jak na swoja cenę – bardzo dobre, solidne buty do biegania. Można w nich i truchtać, i zrobić mocniejszy akcent.

Marathon 3000 to but o nieco innym przeznaczeniu, treningowo-startowy. Jest miękki, lekki i chociaż systemy amortyzujące są zredukowane do minimum, amortyzacja pięty jest niezła. Jest to jednak but dla osób dość wybieganych – bez nadwagi, biegających po równej nawierzchni. W terenie stabilizacja, jak to w startówkach, jest słaba. Sprzedawca podaje wprawdzie, że to but dla osób ważących do 60kg, ale uznajemy to za przesadę. Wybiegana, sprawna osoba o wadze 80kg śmiało może startować w nich w krótszych biegach ulicznych. Ogółem – najtańsze startówki na rynku, przyzwoicie zrobione, niezawodne.

Kolejny testowany model to Titanium jego cena również pozytywnie zaskakuje 99zł. Są to buty bardzo proste nie naszpikowane systemami. Buty mimo prostoty i niskiej ceny są zaskakująco miękkie i wygodne. Nie są za dynamiczne, ale z pewnością nadają sie do spokojnych wybiegań. Oczywiście trzeba zapomnieć o bieganiu w ciężkich warunkach – buty łatwo przemakają. Amortyzacja wydaje się niezła, bardzo miękka, nie wiadomo jednak, jak wygląda sprawa jej trwałości. Z tego względu najlepszy teren do biegania w tych modelu to miękki, nie za trudny teren. No i podobnie jak przy poprzednich modelach – nie polecamy tych butów osobom z nadwagą.

Model Hispalis to najprostszy but firmy Joma. Minusem tego buta może być wygląd i na to szczególnie narzekała nasza testerka, ale umówmy się, że wygląd w przypadku obuwia do biegania za taką cenę to drugorzędna sprawa. Cena jest naprawdę atrakcyjna bo tylko 65zł. But wygląda solidnie i po 200km testerka nie dostrzegła większych śladów zużycia. Podobnie jak model Titanium wygodny i miękki. Jest butem idealnym dla osób do 80kg, które chcą spróbować biegać, a ich budżet nie pozwala na wydanie kwoty rzędu 200-300zł. Amortyzacja tego modelu jest dobra, but jest w miarę dynamiczny. W gorące dni w Hispalisach może być trochę gorąco, gdyż wentylacja nie jest na najwyższym poziomie. Podsumowując but jest prosty, tani oraz solidny i może być dobrą alternatywą dla osób niezbyt ciężkich, oszczędnych, które chcą spróbować swoich sił w bieganiu.

________________________________________________________________________

UPDATE!! ZDJĘCIA I OPIS MODELU CARRERA V 600km PÓŹNIEJ!!

No i stało się – Carrera V wytrwała ponad 600km. Wbrew obawom, wytrwała je całkiem dzielnie, mimo biegania po wszystkich możliwych nawierzchniach – asfalcie, żwirze, piasku, kamieniach, bieżni tartanowej. Potwierdziło się właściwie wszystko to, co pisaliśmy kilkaset kilometrów temu – biega się nieźle, całkiem wygodnie (zero obtarć), dość twardawo, na błocie kiepsko. Podeszwa wytrzymała zaskakująco dobrze – lepiej niż się spodziewaliśmy. Tester jest lekki (70kg), ale ma tendencję do lekkiego ocierania stopą nawierzchni podczas biegu – wykończył w ten sposób mnóstwo droższych butów. Na początku narzekaliśmy, że podeszwa jest słabo wyżłobiona i może sie łatwo zużyć. Tymczasem pokrywający ją materiał okazał sie bardzo wytrzymały. Zużycie podeszwy Jomy po 600km jest właściwie takie samo jak po 100km.

Tester biega ze śródstopia, ale używał Jomy głównie do spokojnych wybiegań, gdzie dotyka podłoża również piętą. Ale patrząc na te zdjęcia, ciężko uwierzyć, że buty maja na liczniku tak wiele kilometrów. To punkt dla nich.

joma.po01.jpg
Śródstopie i palce po 600km – zużycie bez zarzutu

joma_po02.jpg
Pieta po 600km – w pełni sil i zdrowia

Najgorzej w Carrera V wygląda materiał zewnętrzny – pisaliśmy, że nie jest on tak wysokiej jakości jak w butach uznanych marek. Po 400km przy palcach, po wewnętrznej stronie stopy pojawiło się nieciekawe pęknięcie. Nie jest jednak zbyt głębokie i przez ostatnie 200km nie zmieniło się. Damy znać, jak będzie to wyglądać po 1000km. Oprócz tego popękała farba pokrywająca bardziej sztywne elementy pokrycia. Nie jest to groźne, ale troszeczkę nieestetycznie wygląda. Są to jednak drobne pęknięcia bez znaczenia dla motoryki buta.

joma_po04.jpg
Oceniając ogólnie – Jomy okazały się trwalsze niż na to wyglądały. Po 600km brak zauważalnych poważnych uszkodzeń czy zmian, jeśli chodzi o odczucie amortyzacji. Włókna – bez śladu uszkodzeń. Następny update za kolejne kilkaset kilometrów, wygląda jednak, że 1000km można przebiec w tych butach bez żadnych istotnych zmian w ich budowie, elastyczności czy kształcie. Widoczne na zdjęciu powyżej uszkodzenia podeszwy to efekt otarć o różnego rodzaju kamienie czy druty o ostrych krawędziach.

joma_po03.jpg
Carrera V po 600km – widok ogólny (buty nie były ani razu prane)

____________________________________________________________________

UPDATE KOLEJNY: JOMA CARRERA V PO PRZEBIEGNIĘCIU 1000KM

Tester zgłosił przebiegnięcie 1000km w Jomach Carrera V. Można chyba pokusić się o całościową ocenę buta. Z pewnością nie jest to model idealny, ale chyba nie takiego oczekuje się za niewiele ponad 100zł. Po 1000km Jomy są lekko "dobite", ale wciąż w pełni sprawne. Subiektywnie ciężko odczuć, aby coś się w bucie zmieniło, rozklekotało, inaczej trzymało czy amortyzowało. Oczywiście – to tylko subiektywne odczucie, być może badanie laboratoryjne pokazałoby spadek np. jakości pianki w podeszwie. To zaś, co można zauważyć gołym okiem, to:

joma.po01.jpg

Na zdjęciu powyżej widok śródstopia. Szare elementy to najbardziej "wystająca" część podeszwy, ta najtwardsza. Jak widać, bez zarzutu, mimo biegania w każdym możliwym terenie. Części, które wyglądają na zużyte, to miękki, spodni element podeszwy. W taki mało estetyczny sposób prezentował się już po 50km biegu, 950km później wygląd bez zmian. Jego zużycie spowodowane jest prawdopodobnie bieganiem po żwirze i kamieniach, gdzie wystające kamyczki ocierają o tę część podeszwy. Przy bieganiu po asfalcie nie ma on a jednak styczności z podłożem.

Dla kronikarskiej dokładności – zbliżenie pięty:

joma.test02.jpg

Jak widać, twarde, zewnętrzne elementy powierzchni wyglądają doskonale jak na taki przebieg buta. Oceniając ogólnie, trwałość podeszwy zewnętrznej to najmocniejsza strona tego buta. To zaś, co jest jego słabością, widać na zdjęciach poniżej:

joma.test03.jpg

To, co wygląda fatalnie, to drobne pęknięcia zewnętrznego, sztywnego materiału pokrycia buta. Pęknięcia pojawiły się bardzo szybko, do środka wnika kurz, przez co stają się one bardziej widoczne. Wygląda to szalenie nieestetyczne, ale nie ma wpływu na właściwości biegowe buta. Najsłabszą cechą Jomy okazała się właśnie trwałość materiału zewnętrznego. Proszę spojrzeć na poniższe zdjęcie:

joma.test04.jpg

Pęknięcie, widoczne już na wcześniejszym etapie prezentacji testu, pogłębiło się. Wygląda to fatalnie i wkrótce może spowodować, że buty zaczną się zupełnie "rozpadać". Co może się przyczyniać do takiego uszkodzenia? Na pewno zamoczenie buta, które zdarzało się przy każdych opadach deszczu i biegu w mokrym terenie. Mimo wszystko jest to niedopuszczalne. Nadal jednak trzeba zauważyć, że mimo przebiegnięcia 1000km i widocznych uszkodzeń, but w pełni nadaje się do użycia. Tester kontynuuje bieganie i da znać, kiedy Joma zupełnie odmówi posłuszeństwa.

Jakie są największe zalety tego buta? Oto one:

– cena

– uniwersalność

– trwałość podeszwy


Największe wady to:


– niższa jakość materiałów zewnętrznych
– fatalna "trakcja" na śliskich, błotnistych nawierzchniach

Podsumowując, Joma to dobry but dla amatora, zaczynającego biegać i nie mającego większych problemów ze stopami i nadwagą. Jest tani, uniwersalny i całkiem wytrzymały. Spisuje się dobrze zarówno na szybkich, jak i spokojnych treningach.


Adresy sklepów:

Firma Adres Miasto Telefon
SOCCER UL.JUROWIECKA 21 BIAŁYSTOK TEL.0856642342
KAJA UL.ŚW.ROCHA 5/3 BIAŁYSTOK TEL.0857446319
TECHSPORT UL.REGERA 77 BIELSKO BIAŁA TEL.0338117062
*PAAK* Przedsiębiorstwo Handlowe UL.KOŚCIUSZKI 27 BYDGOSZCZ TEL.0523100988
Handlowa Spółka RUCH UL.WOLNOSCI 48 CHORZÓW TEL.0322412574
MARBA-SPORT UL.MISZEWKO 18A CHWASZCZYNO (TRÓJMIASTO) TEL.0586849887
Firma Handlowo Usługowa *Piast* UL.SKIERSZEWO 14 B GNIEZNO TEL.0614282548
Firma *WOJO* UL.WROCŁAWSKA 265 GOSTYŃ TEL.0655710091
F.H.NORDICA SPORT UL.11 LISTOPADA 8 JASTRZĘBIE ZDRÓJ TEL.0324762818
FOOTBALL FACTORY UL.LEONARDA 11 KIELCE
P.H.U.KRAKSPORT AL.POKOJU 32 KRAKÓW TEL.0124131666
mSPORT
Hurtownia Artykułów Sportowych i Turystycznych
UL.BRUKOWA 6 ŁÓDŹ TEL.0426538259
BATI-GOL UL.ŻYWNEGO 6/59 LUBLIN
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ARPIS
Sp.z o.o.
UL. PIŁSUDSKIEGO 46 OLSZTYN TEL.0895330151
SPORTECH Sp.z o.o. UL.18 CZERWCA 1956 ROKU NR 396 POZNAŃ TEL.0618350027
LEDA-SPORT UL.1905 R
3F
RADOM TEL.0483605959
Przedsiębiorstwo Handlowo-Prod. UL.BACZYŃSKIEGO 8 RZESZÓW TEL.0178521150
F.H.U
PROFI SPORT
UL.BARDOWSKIEGO 1 RZESZÓW TEL.0178528382
SKLEP SPORTOWY "MARATON" UL.OKULICKIEGO 88 STALOWA WOLA TEL.0158432528
STYNKA Firma handlowa UL.UTRATA 2C SUWAŁKI TEL.0875652397
DYSKOBOL UL.WOJSKA POLSKIEGO 44 SZCZECIN
CENTRUM HANDLOWE TURZYN UL.BOH.WARSZAWY 42 SZCZECIN TEL.914646577
GALAXY UL.WYZWOLENIA 18-20 SZCZECIN
ADMIRAL-SPORT UL.WOJSKA POLSKIEGO 18A WAŁCZ TEL.0643871473
SPORT FLEX UL.CONRADA 20 WARSZAWA
Przedsiębiorstwo Handlowe LECH-SPORT UL.WITOSA 3A WŁOCŁAWEK
POWERMAN SPORT UL.CHORWACKA 41 WROCŁAW TEL.0713252513
M3 SPORT S.C. UL.KRÓLOWEJ JADWIGI 8 ZAMOŚĆ TEL.0846270839

Możliwość komentowania została wyłączona.